vineri, martie 28, 2008

Fortareata Romania

Strazi inchise, granite inchise.Copaci taiati din calea coloanelor oficiale ca nu cumva sa se ascunda teroristii pe acolo pe sus.Canalele au fost sudate, nu cumva sa iasa vreun arab sau stiu-eu-ce cu mizeria pe cap si sa impuste, bubuie and so on
(baieti, ati omis unul la Universitate).NU au astupat insa toate gropile in care ar
putea plasa cineva o bomba,nu? (am facut afirmatia asta in legatura cu paranoia autoritatilor).
Revenind la granite. Romania daca nu a devenit inca, atunci in urmatoarele zile, ore, minute whatever va deveni o fortareata. O fortareata in care libertatea de exprimare nu a fost clar inteleasa aparent nu doar de oamenii de rand, dar in principal de cei care ne guverneaza (din pacate) si cei care ar trebui sa vegheze la respectarea libertatilor. In loc sa goneasca de la granita pe acei sase tineri germani care veneau sa protesteze pasnic impotriva globalizarii, ar fi mai util sa incerce sa rezolve probleme care nemultumesc oameni si care sunt absolut sigura ca i-ar determina pe multi sa iasa in strada, dar nu exista curajul sau poate lipseste spiritul/avantul. Am sa parafrazez pe alocuri articolul de azi din Jurnalul National, care mie mi s-a parut a fi singurul care nu prezinta activistii anti-globalizare ca fiind vandali si anarhisti violenti care vin sa ne distruga Mc Donald's sau alte alea ( nu ca pe mine m-ar deranja in vreun fel daca ar face asta, sincer).
Ăia şase amărâţi de nemţi, care n-au mai văzut ce înseamnă poliţia română de pe vremea Gestapoului, au dat nas în nas cu muntele de ignoranţă media a SRI şi Poliţiei de frontieră. Ignoranta Politiei de frontiera eu o consider a fi mostenita inca dinainte de '89. Nu le dau voie acestor 'vandali nenorociti' (asa cum am auzit eu pe cineva numindu-i) sa intre la noi in tara ca sa isi exprime opinia lor fondata pe ideile proprii. Ati vrut UE, acum macar aveti bunul simt de a va ridica la standardele Uniunii, nu mai fiti ipocriti ca sunt din fericire si oameni care isi dau seama de ce abuzuri comiteti, dragi guvernanti, stimabile forte de (dez)ordine.

Probabil că au căzut în fundul lor german când li s-a spus că nu pot intra în România pentru acest motiv. Nu au mai văzut aşa ceva nicăieri, că summit NATO în Africa încă nu s-a pomenit. Li s-a încălcat dreptul la libera circulaţie, li s-a încălcat şi dreptul la libera exprimare. Iar nouă, dreptul la informare. Poate ne spuneau ăia de ce nu e bună NATO întotdeauna, poate ne mai reaminteau că globalizarea înseamnă, şi trebuie să fii foarte credul ca să înghiţi alte braşoave, pierderea tradiţiilor, a identităţii naţionale. Înseamnă privarea de libertatea de a îi înjura pe unguri când nu îţi porneşte Dacia, înseamnă să începi să îi urăşti pe arabi deşi tot ce ne-au făcut a fost shaorma delicioasă şi lobby prin medicii crescuţi aici (bine, ar mai fi şi Taher la modă, dar nu susţine teoria materialului). Înseamnă revărsarea peste plai a tuturor rebuturilor Europei şi, pentru că la noi se fură, se bea şi se mănâncă mult, or să încapă şi resturile americane.

Normal ca 'au cazut in fundul lor german' pentru ca se asteptau cu totii sa aiba accesul in Romania pentru a se exprima LIBER.Aparent au avut asteptari prea mari de la Romania, ca doar 'avem o democratie tanara, in formare.' Avem pe dracu ca nu avem nimic.Nu stim sa ne bucuram nici de putinele lucrui pe care le-am dobandit. Insa libertatea de exprimare ar trebui sa fie aceeasi pentru toti. Asa cum celor din Noua Dreapta li se permit atatea mitinguri, de ce nu ar avea accesul la exprimarea ideilor in mod liber si militantii anti-globalizare, antifascistii, anarhistii?Simplu. Nu au pentru ca Romania e un carnat de tara.Alungam de la granita ce nu ne convine nu? In interes national ? Nici vorba. Nici macar nu stiti ce e ala interes national. Probabil ca le-a fost mult prea teama ca tinerii romani ar putea vedea cum e DINCOLO si ar incerca si ei astfel de actiuni subversive apoi. Pacat insa ca tinerii cu astfel de orientari STIU cum e DINCOLO. Se numeste a avea contacte cu Occidentul, de care noi ne departam din ce in ce mai mult prin astfel de actiuni care mie cel putin mi se par REVOLTATOARE. Din ce in ce mai multi tineri s-au saturat sa ia totul asa cum li se ofera. Isi pun intrebari, analizeaza. Va deranjeaza cumva ca nu ne mai puteti manipula ca inainte? Va doare. Si va doare inca rau. Voi sunteti LIBERI sa fiti sclavi ai capitalismului, al conformismului, al miserupismului. Duceti-va si mancati la Mc sau KFC, beti o cafea la Starbucks si apoi la shopping neaparat la Nike sau Adidas. Sunteti tru cand faceti asa ceva. Va e greu sa va faceti singuri de mancare, va e greu sa va faceti singuri o cafea. Chiar aveti nevoie de lucruri de-a gata? Se numeste indobitocire. Si nu doar prin mass-media, ci prin absolut tot ce desfasuram zilnic. Conformismul aparent este mai presus de tot. Nu ati acceptat ca cineva sa vina sa va informeze, sa va prezinte si CEALALTA parte a ceea ce este NATO, pentru ca NATO nu este o masinarie de democratie. NATO nu este mantuirea pe care o asteapta bunii crestini, nu al vostru zeu suprem vi l-a trimis. NATO este o creatie a razboiului, pentru razboi. Nu lupti impotriva razboiului cu un alt razboi. Suna logic? Oare de ce? Poate pentru ca ESTE. Se simte cineva mai in siguranta stiind ca SUA vegheaza? Eu cel putin nu. Ne aruncam cu capul inainte in unele probleme care depasesc competenta noastra. Daca va avea loc un atentat asupra Bucurestiului credeti ca se vor grabi prea multe tari sa ne ajute? Nici vorba. Vi s-ar parea total deplasat un atentat in Bucuresti? Nici gand. Nu cred ca pentru americani conteaza prea mult forta militara a Romaniei pe cat conteaza situarea strategica a tarii. Interese, evident. Nu ne iubesc pentru ce suntem, ci pentru UNDE suntem.
Oricum, ar fi cazul sa isi dea si cineva seama ca nu o sa fie capat de lume daca anarhistii se gandesc ( :> ) sa iasa in strada pe 2 aprilie. Astfel de actiuni au loc pretutindeni unde au loc intalniri la nivel inalt, e absolut normal, numai ca la noi nu este posibil. De ce ? Nu avem libertate deplina a cuvantului, DE ACEEA.
NATO nu este doar ROZ. Globalizarea nu o simtiti, dar o traiti. Ingoranta in care va cufundati o sa va omoare. Ati scapat de 6, dar nu ati scapat de toti. Distractie placuta pe 2 aprilie.

desi nu sunt fan Parazitii : Ne stim bine drepturile/Jos cenzura/Actiunile voastre ne alimenteaza ura (..)Exprimarea libera e castigata-n revolutie/Dreptul nostru-i garantat de constitutie/Cei care gandesc altfel decat sistemul sunt pusi la perete/Redusi la tacere prin cenzura fara regrete/Multe sanctiuni, toate decizii luate, incorecte/Toti care au ceva de spus sunt pusi la perete.

Va continua.

sâmbătă, martie 22, 2008

well..

Do not stand at my grave and weep;
I am not there. I do not sleep.
I am a thoustands winds that blow.
I am the diamond glints on snow.
I am the sunlight on ripened grain.
I am the gentle autumn rain.
When you awaken in the morning's hush
I am the swift uplifting rush
Of quiet birds in circled flight.
I am the soft stars that shine at night.
Do not stand at my grave and cry;
I am not there. I did not die.

asta pentru ca mi-am amintit de cineva.

sâmbătă, februarie 16, 2008

clashing

The Clash - I fought the law

Breakin’ rocks in the hot sun
I fought the law and the law won
I needed money ’cause I had none
I fought the law and the law won

I left my baby and it feels so bad
Guess my race is run
She’s the best girl that I ever had
I fought the law and the law won
I fought the law and the

Robbin’ people with a six-gun
I fought the law and the law won
I miss my baby and i miss my fun,
I fought the law and the law won

I miss my baby and i feel so sad
I guess my race is run
She’s the best girl that I ever had
I fought the law and the law won
I fought the law and the

I fought the law and the law won
I fought the law and the

pam-pam.
nu aveam oricum ce sa scriu, asa ca m-am decis sa pun versurile uneia din melodiile mele preferate. si cum si prietenii mei dragi de dreapta, care sunt fani ai acestui blog se intrebau de ce nu am mai postat nimic, eh, sa va zic, am fost in sesiune.si noi suntem oamenii cu cap.
gasesc eu ceva cu care sa va tin ocupati cateva minute in curand, promit. pana atunci,numai bine

joi, ianuarie 31, 2008

Filosofie politica

Invatand pentru examenul de filosofie politica, am gasit in curs niste pasaje care mi-au atras mie atentia in mod deosebit, so here it goes:

1. Viziunea reductionista a statului este de a reduce statul la indivizi sau la grupuri de putere din societate, fiind cunoscuta ca individualism. Individualismul libertarian chiar neaga existenta statului, sustinand ca nu exista decat "guvern", adica o organizare institutionala a grupurilor de indivizi care conduc societatea la un moment dat.

2.Politica, pietele si dependenta preferintelor de context
Alegerile politice nu pot fi intelese doar ca un proces de agregare a preferintelor prepolitice. Unii oameni sustin programele de televiziune culturala chiar daca ei nu urmaresc personal astfel de programe. Altii sustin elaborarea de legi de protectie a mediului sau a speciilor de animale, chiar daca modul lor de viata nu le aduce beneficii directe din aceste masuri de protectie.
Alegerile pe care le facem ca participanti la viata politica sunt diferite de cele pe care le facem ca simpli consumatori.

3.Limitari excesive de oportunitati si injustitii structurale
Sunt necesare masuri colective de protectie impotriva fortelor de uniformizare a preferintelor individuale, asa cum se intampla cu patternurile de consum din tarile industrializate. Este necesara o educatie liberala si promovarea capacitatilor individuale. De exemplu, preferintele individuale care provin din limitarea oportunitatilor culturale pot fi modelate prin politici guvernamentale de subventionare a programelor publice radio-TV.
Saracia este unul din cele mai severe obstacole din calea liberei dezvoltari a preferintelor si convingerilor. Saracia nu se exprima doar prin lipsa de bunuri si conditii materiale, ci si prin incapacitatea de a valorifica oportunitati sociale care sunt esentiale pentru egalitatea de sanse a individului: accesul la educatie, servicii de sanatate, locuri de munca etc.

4.Limitele libertatii de expresie. Corectitudinea alocarii de spatiu mediatic.
Consecinta strategiilor de marketing in domeniul audio-vizual este crearea unui sistem in care majoritatea productiilor sunt ieftine, senzationaliste, romantate ori dezumanizante, bogate in violenta si sexualitate. Astfel de lucruri modifica preferintele consumatorului si ale calitatii sale cetatenesti.

over and out

marți, ianuarie 22, 2008

Just 19 and dream obscene

Eh, oricat de mult mi-ar placea sa raman la 18 ani nu se va intampla. 18 ani a fost cea mai frumoasa varsta de pana acum, iar asta o zic cu mana pe inima. Maine fac 19 ani si simt ca mi se cam duce zambetul de pe buze. La 18 ani am facut atat de multe lucruri, incat mi-e extrem de greu sa ma despart de aceasta varsta.

Am devenit studenta la 18 ani, am terminat liceul, am legat prietenii si am distrus altele.Dar hey, in asta consta viata.

NU astept cu nerabdare sa fac 19 ani

duminică, decembrie 23, 2007

Season's greetings !

Sarbatori fericite si un 2008 mai bun ca 2007 si ca ce altceva va doriti.pentru mine 2007 a fost un an excelent din mai multe motive.

La multi ani !

You don’t marry Christmas,cause if you did it wouldn’t be merry anymore

marți, noiembrie 06, 2007

The one and only METROU

Ma chinuie constant de o luna,nu e niciodata acolo cand am atata nevoie de el,cand vine vine si cu atata lume dupa el..dar simt ca nu mai rezist.Intr-una din zilele astea ori o sa mor asfixiata ori o sa renunt la facultate:))De ce?E simplu!Incercati sa circulati cu metroul la orele la care circul si eu(si a naibii sa fie treaba de nu-s numai ore de varf..8:00,12:00,18:00)si o sa observati o usoara schimbare in perceptia pe care o aveti despre Bucuresti si despre Metrorex in general.
Ca sa ajung la Universitate trebuie sa schimb doua metrouri.De cum am bagat abonamentul in aparatul ala verde aici la Dristor stiu ce ma asteapta.Mirosul de popcorn amestecat cu mirosul de gogosi si cu cel de metrou.. mireasma fiecarei mele dimineti :))de-a dreptul imbietor.La Dristor se urca gloata si aproape zilnic e la fel de multa lume..sunt si zile mai bune in care daca am putina bafta nu stau agatata de nimeni si nu stramba.Nici dupa ce cobor la Unirii nu am scapat.Pana sa ajung la Unirii 2 am un pasaj de traversat.Uneori dimineata stau la coada ca sa pot sa cobor si eu niste amarate de scari.In tot timpul asta stau si contemplu statia si admir oamenii.Macar atata pot sa fac,in timp ce imi mai iau cate un cot in cine stie mai ce organ.Metroul care trebuie sa ma duca de la Unirii 2 la Universitate e mereeeu dimineata la fel de plin.Ce-i drept e ca si aici sunt unele dimineti mai lejere..si pe linia asta macar vin metrouri la intervale de genul 1-2 minute dimineata.Ultimul hop al diminetii este scara rulanta de la Universitate..odata depasit acest moment n-am decat sa dau buzna in facultate si sa ma refac.
Ma refac eu la scoala,dar seara iar trebuie sa parcurg acelasi ritual ca si dimineata.Ritualul de intoarcere in ograda domestica.Am bafta ca seara de obicei mai intalnesc colegi cu care sa-mi impart amarul.Asta-seara am dat de Rares,Valentin,Mariana si altii..nu a fost asa placut.Am asteptat sa treaca 3 metrouri ca sa ne putem face loc pe undeva si noi..tare neplacut.Stateam si stramb si intr-un picior.Nu cred ca s-ar fi putut mai bine:))Bine ca macar nu e vara..nu vreau sa imi imaginez cum e vara in asemenea aglomeratie.La vara merg pe jos pana acasa ce dracu.Cand cobori la Unirii din metroul care vine dinspre Universitate parca ai fi partas la Exod reloaded sau ceva de genul..si EVIDENT ca toaata lumea merge la Dristor..asa ca e usor de imaginat prin ce calvar trec ca sa ajung acasa.Genial,pur si simplu genial:)



un clip filmat de mine joia trecuta pe 31 la Unirii 2.Enjooooy :)

sâmbătă, noiembrie 03, 2007

Pretty like drugs



Cine o stie isi va da seama ca nu e vorba doar de melodie.Si ce melodie ..uhuuu.1 2 3 4 5.. so on and so forth.Ce ghinion pe ea ca trebuie sa mearga pe niste strazi mai inguste.Cred ca special pentru ea au fost facute strazile astea.Pe undeva prin centrul istoric.Mai istoric ca ea?Prietenele ei nu observa nimic,nici macar cea mai buna prietena,desi o stia si in faza asta.Vorbele trec si vin vin si trec si tot asa.La fel ca si metroul.Metroul asta e chiar plin.2 3 4.Nu e o idee buna sa intre in magazin,dar o face.Pacat.Reuseste sa si treaca neobservata.Scoate cu greu cuvintele si abia le scuipa.Drumul pana acasa ii pare infernal..si nu are de mers decat 5 minute.Pf si cate stele-s pe cer.Una din alea multe e a ei.Steaua ei.Iar acasa e... eu :)

vineri, noiembrie 02, 2007

Rocarul si Panchistul

Termenii de 'rocar' si 'panchist' au fost preluati si adaptati normelor lingvistice ale limbii romane:)Asa ca de la rocker si punker am ajuns la aceste doua forme mioritice.Asta este probabil unu din foarte putinele lucruri care apropie un rocar de un panchist.
Rocarii nu mai sunt ce au fost,si asta e un lucru dovedit.Deja sunt formate generatiile.Cei cu o istorie in domeniu privesc cu reticenta pe cei care se zbenguie prin vama sau prin mai stiu eu ce club pe chestii de genul tokyo hotel sau .. linkin park.Si nu,ei isi zic rocari si nu pseudo-rocari.Ei se duc la stuf in general (de peninsula in general nu le dau parintii bani,ei aflandu-se la o varsta destul de fragila),stau boschet si beau de sting,eventual mai baga si o doza de 20 de comprimate de tussin si efectul 'culness de vama' s-a provocat.In general,parerile celor din jur nu sunt chiar foarte bune despre acesti copilasi.
Apoi,urmeaza categoria de panchist.Eu,in mintea mea bolnava,fac o diferentiere intre punker si panchist.Pentru mine punkerul este acela care stie in ce crede..si chiar crede in ce stie si in ce zice.Nu face totul de dragul teribilismului,ca doar teribilismul l-a ridicat unde e acum.Panchistii sunt dupa parerea mea,tot un fel de persoane descrise si la categoria rocari.Si ei sunt minori in general,pleaca pe tren cu bonuri de masa(in caz fericit) sau cu nasul.Panchistii sunt cei care cred ca vandalismul ii va face celebrii si astfel,se va afla de ei nationwide.Cred ca am cunoscut suficient de multi pentru a ma putea pronunta.Si eu am fost asa si poate inca mai am unele apucaturi.Totusi.. de ce sunt panchistii mai cunoscuti ca rocarii?Cand te intreaba unu..Stii ba pe Vierme?Cine e ma ala?Un panchist ma.Putin probabil sa fie rocar..prea putin probabil.Si aceasta e o dilema extrem de veche :)

vineri, octombrie 26, 2007

Whatever

Bineinteles ca numai eu am talentul de a lipsi de la cele mai bune concerte datorita anumitor factori like sentimentalismul sau feelingul de fata cuminte.Haha.. ce ironie.Tocmai eu?Mda si cum ziceam,ma simt sincer aiurea pentru ca nu am fost la lansarea OCS de aseara,concert aniversar,whatever.Avand in vedere ca nu i-am mai vazut din mai ar fi fost poate o ocazie buna sa ii revad,nu?dar nuuuu..in rest as prefera sa ma abtin :(
La multi ani OCS (ne vedem la 15 ani cand eu voi avea 23 si da.. pe 8 decembrie in Laptarie)

sâmbătă, septembrie 29, 2007

Regulile sunt facute pentru a fi incalcate,nu?


Imi facusem o promisiune fata de mine ca dupa ce scapam de tot stresul (da,si vacanta e un mare stres)va urma sa scriu despre Personaj.Dupa ce 2 ani la rand am fost supusi acestui 'supliciu'(se pune si clasa a 10a?)a venit vremea unei eliberari psihice.Chiar daca nu imi place sa o recunosc m-am simtit opresata si parca inchisa intr-o cutie de sticla neagra la orele de istorie (optional,ca slava Domnului, dna Carlan era calumea)si asta din cauza stim-noi-cui.Pot zice chiar ca m-am simtit precum in Another brick in the wall,mie chiar placandu-mi Pink Floyd(nu,nu sunt manelista,on my punk word).Parerea mea este a in clipa in care ajungi sa actually stalk (virtual,nu altcumva)este cazul sa mai ..iesi in lume,sa meet new people.Izolarea in perpetua cautare de bloguri ale elevilor din Cosbuc (si am asa o banuiala ca nu doar a elevilor si nu doar din Cosbuc) cred ca a provocat daune serioase si cu efecte de lunga durata asupra minimului numar de neuroni posedati(nici o problema, si Personajul a zis ca eu mai am 1 neuron,deci macar acum ne aflam pe aceeasi lungime de unde).
Personajul nostru este inca o dovada vie a cruntului fapt ca adevarul DOARE.Si inca in ce fel doare.Atata timp cat nu binevoiesti sa vii la ore la timp ce pretentie ai mai putea avea ca elevii sa iti ofere respctul lor(pe care il si meriti nu?).Atata timp cat ai un mod de a preda probabil mai penibil ca la scolile ajutatoare ce pretentie mai poti avea ca elevii sa vina la toate orele de placere si sa si asculte toate bazaconiile.Sper ca macar cei din noile generatii sa fie tinute departe de talentul pedagogic al Personajului.Altfel,vom avea o generatie care va crede ca traim in anul 1821 si asta nu pentru ca ar fi o greseala de tipar ci pentru ca in loc sa se termine materia la epoca contemporana,nu s-a terminat la 1821.
Sa vedem ce fosta colega va mai zice de postul asta,stimate domn profesor.Salutati-o si pe dumneaei si promit sa va fac cautarea pe Google mai usoara.Pe cuvantul meu de studenta la istorie.Ciudat ca trebuie sa trec prin bancile pe unde a trecut si Personajul.Promitem sa venim la Cosbuc cu niste carti de engleza si eventual un cod al bunelor maniere.Nu stiati ca nu e frumos sa intoarceti spatele in modul acela unor domnisoare?Ntz ntz ntz.
Auvidarzen

joi, septembrie 20, 2007

Trandafir de la Moldova

Na ca am fost si pe plaiurile moldovenesti asa cum mi-as fi dorit de mai demult.Multumim Adina pentru asta,deoarece ea a fost gazda focsaneanca.Dupa ce am inhatat-o pe Pene si ne-am aruncat in primul accelerat catre Focsani,plin de oameni mai mult sau mai putin dubiosi.Dar nah,am avut marele nenoroc sa nimerim chiar in ziua in care s-au abatut marile ploi asupra zonei asa ca prima noastra zi a fost relativ amortita.Acest lucru ne-a fortat oarecum sa ne uitam de doua ori in aceeasi noapte la Stigmata.Foarte dragut.Dar in a doua zi a avut Adina grija sa ne arate orasul in toata splendoarea lui:Morcovul din fata primariei,piata,am facut cunostiinta cu clatitele minunate de la Full Moon si cu papanasii violent de deliciosi,dar si cu bunica Adinei si un vin...excelent:).Insa marea placere a venit in ziua urmatoare,si anume:IASI.Echiparea pe fast-forward si gata.Odobesti,Marasesti,Adjud si gata cu Vrancea.Din Bacau vazuram Sascut,Racaciuni,Bacau si Buhusi,iar din Neamt Romanul a impresionat.Noi Iasiul asteptam cu maaaare nerabdare,iar Targu-Frumos ne-a facut o impresie foarte buna.In Iasi,Dumnezeu cu mila..3 cascate in cautare de.. un loc oarecare.Asa ca luand modelul oricarui.. migrator in capitala moldoveneasca am mers in locurile in care se duc toti,gen Universitatea Alexandru Ioan Cuza si evident, in Copou unde ne-am amuzat de teiul lui Eminescu.Heh, bine ca la facultate nu mai am de-aface cu acest individ.Ne-am vazut cu cine aveam treaba,eu cu Bogdan si Adina cu un alt prieten si apoi cu fratele,hai o tura prin Iulius Mall ca nu o fi crima.Draguuuut:D La intoarcere am luat-o pe alta ruta,prin Vaslui,Barlad,Tecuci varianta.In jud Vaslui am experimentat saritura gardurilor.Copilarie reloaded.La fel si cu mamaliguta cu branzica si ceapa si apa de put.De asa ceva sa tot ai parte.Oh,si de ce placinta poale-n brau ne-a facut rost Cristina,ne am mai fi dat un tur de la Iasi la Oltenesti de cateva ori.Insa,seara aceea avea sa fie.. auch.Daca zic seara in Full Moon focsanenii vor stii despre ce vorbesc.Nu imi permit sa divulg mai multe detalii de atat.In urmatoarea zi ploaia a revenit si asta ne-a grabit plecarea.Pe tren alte peripetii cu o babuta din Dolhatca si un.. om dintr-un sat de pe langa Ramnicu-Sarat,crescator de struti zicea el.Pacat ca a fost asa scurt.Cand pui piciorul in Gara de Nord parca ti se taie orice elan.Mie imi vine sa plang de fiecare data cand ma intorc in Bucuresti,deoarece sunt satula pana peste cap de orasul asta.
Unde mai plecam?

*nimic de pe frontul de est*

joi, august 23, 2007

dar cine este vinovat \:D/

post pereche ! o sa imi fie dor sa o bat pe emma la cap cu problemele mele, o sa imi fie dor sa barfesc cu ea pe plaja, sa beau cu ea cisterne de cola, nu o sa ma mai ard pe spate cu ea pe plaja,nu o sa mai stea cu mine in statie pana vine maxi-ul de vama :(( dar nu pt mult timp !!
Love Emma :X

luni, august 20, 2007

Panc-rocareeeeee

..sau Ciocarlia de la Zdob si Zdub la Niste Baieti apoi la Phoenix, sau ameteala peste durere de stomac, sau injurat CFR de toate natiile, sau somn de voie/nevoie in Expirat.. toate astea in 4 zile!
Nu vreau sa sune deloc formal pentru ca ar fi de-a dreptul stupid sa vorbesc la modul acela.E vorba despre un festival care te scoate din oras si care te face sa nu mai vrei inapoi, mai ales in cazul bucurestenilor si am simtit asta pe propria piele inca din dimineata de 16 august cand am plecat.Nu am prins prea mult Vama Veche in perioada ei de glorie si tocmai de asta nu pot sa o ridic in slavi asa cum 'ar fi normal'.
Stufstocii ii observai de prin Gara de Nord.Deja parca aveam o imagine de cum o sa fie in minte.Prietenii mei erau deja acolo asa ca a trebuit sa calatoresc singura pana in Mangalia, de unde aveam sa fiu culeasa.Pana in Constanta am mers ca vai de sufletul meu, intr-un tren mult prea aglomerat si mult prea.. colorat:)In Constanta lucrurile s-au mai schimbat.Am fost culeasa de o gasca fericita si Luna Amara.Ce funny a fost cand nasul a venit pe Constanta-Mangalia cu garda:))Dupa un drum luuuung in sfarsit in Mangalia.Seara in Vama Veche.Super nu?Missed that shit.Stiam ca urma sa ma intalnesc cu atatia cunoscuti.Asa a si fost.Si asa a inceput treaba serioasa.Primul concert la care am fost a fost Last Hope apoi Coma si IPR.Foarte dragut.Dar oricum.. Cradle of Filth au depasit limita penibilului, dupa mine,care nu sunt in domeniu.Asa ca am zis ca e mai bine sa stau in fund pe jos si.. sa admir.Noroc cu Bianca &co. ca am iesit din starea aia deprimanta in Shire/Expirat.Parca eram acasa:)Prea tare noaptea.Am ajuns acasa pe la 7-8 cu o durere de picioare de nedescris.In a 2a zi plaja chestii cu Emma si seara cu Mona si Andi etc la concerte si seara s-a terminat mai repede ca prima din cauza picioarelor.Cert e ca a fost cea mai tare zi din pct de vedere al concertelor,mai ales ZSZ <3!! Ziua urmatoare m-am intalnit si cu Tete prin Mangalia (Oh joy joy joy!!)Seara cu Dandy Warhols si Phoenix si o luuuunga noapte cu Bianca Cata Alex etc prin Shire/Expirat/Suburbia (pe unde aproape am si adormit).A fost cea mai draguta seara.Iar a2a zi si cu Moro prin Mangalia .. si acasa din pacate.
Sunt multe de schimbat pe acolo.Oameni, localuri si cineva chiar trebuie sa stearga placuta de la intrare.Unii spun ca o sa semene cu Mamaia.. eu sper sa nu.Toy Dolls si Zdob si Zdub made my trip.La fel si guvizii si hamsiile, shaormele prelungite pe plaja,pancarii cu bate si lanturi,pancarii cu care ne-am deslanat and so on and so forth.Asteptam Stufstock 6 :D

duminică, august 12, 2007

A smile never to forget

Nu am scris cu asa dificultate nimic pana acum..nu mi-a luat niciodata atat de mult sa ma decid sa scriu un post.Poate nu procedez bine, dar pentru mine conteaza nespus de mult.Am mai pierdut un prieten apropiat mie,poate unul din cei mai dragi si iubiti ai mei.Chiar daca soarta a fost nemiloasa si cruda Dan o sa ne ramana mereu in inima, asa cum ultimul lui zambet imi va ramane pururea in inima si cum ultima strangere de mana o voi simti mereu atunci cand gandul imi va fi la el si acum.. doar la el imi este.Toti purtam acum un mare regret in suflet si simtim un mare mare gol.Cand totul parea ca va fi bine, totul s-a naruit.Poate asa a fost sa fie, poate ca..nu nu nu, asa ceva nu trebuia sa se intample.
O sa te purtam mereu in suflet Dan si speram ca acolo unde esti iti este bine si ca ne vei veghea.Te iubim nespus de mult..

Dan [Yo] (4/22/2007 9:29:54 PM): nu spune "nu face", "nu mai bea" si "nu mai trage" !

sâmbătă, august 11, 2007

Draga mea

La multi ani mama !! :D urarile s-au facut seara asta la dans si masa :D

joi, august 09, 2007

In need

Daca are cineva bunavointa, avem nevoie pentru un prieten.Dan are nevoie de sange pentru a se reface.Deci daca doreste cineva sa doneze sange, ramanem etern recunoscatori.Sangele se doneaza la spitalul Floreasca dimineata.Nu trebuie consumat alcool in ultimele 24 de ore,iar dimineata consumata o cana cu ceai eventual,pentru Ene Daniel.Ori grupa 0,1 ori alta pentru ca se da la schimb.
:(

luni, august 06, 2007

It's the disease of the age..

Pentru mine asteptarea este infernala.Fie ca astept metroul,autobuzul,un rezultat sau sa ma loveasca inspiratia 'in the cold light of the morning', it ain't that fun.Este pentru prima data cand dedic un post cuiva,cuiva foarte drag mie si anume,lui Dan.Ii doresc tot binele din lume si puterea de a lupta mai departe si de a razbi.Imi doresc sa il vad iar zambind si glumind,imi doresc sa il mai aud la telefon injurand CFR sau RATB,sau vreo echipa din Bucuresti care tocmai a batut FC Arges.
Imi doresc mie sa mai am putere sa ma mai duc sa il vad pentru ca vizita de azi nu numai ca m-a solicitat cu mult peste puterile mele psihice dar m-a lasat cu ..o alta impresie asupra sistemului sanitar romanesc de care am mai pomenit eu.Noi doar il vrem pe Dan cu o situatie stabila, il vrem sanatos acasa,printre noi.

TE IUBIM DAN !

marți, iulie 31, 2007

..and make love anew..



aceasta este una din melodiile care ma face sa imi doresc sa fi trait in vremea Tudorilor,sa fi fost lady-in-waiting macar la curtea lui Henry VIII sau Elizabeth.Vocea lui Candice Night reuseste sa ma faca sa ma simt de parca adineauri m-as fi trezit dupa o zi obositoare de sarbatoare la Curte, iar MiLady ar trebui sa isi ia adio.. indata..

Oh, to my dearest ruler and lord
Merciful husband
Noblest of kings...
Your heart of gold has long since tarnished
In my chambers
What will the morning bring?

luni, iulie 30, 2007

Ce astept eu sa fie

De ani de zile tot ma intreb cum o sa fie in studentie.Am tot auzit povesti de la diversi.Cred ca am auzit de fapt mult prea multe povesti ca sa fiu sincera acum.Bautura,droage,femei,barbati.Vaileeeu..Un lucru este cert.Ma va schimba total.Deja simt asa usoare modificari, fie doar in comportament, atat cu cei din jur,cat si cu mine insami.
De ce imi arde mie la ora asta.Ar trebui sa dorm dar nuuu.. cum sa?:DAm intrat la facultatea la care mi-am dorit cel mai mult si asta ma face sa ma simt incatata si super fericita.SUUUUUNT.Si urmatorul pas dupa o totala reusita la facultate este sa ma las, asa cum am promis de prostii.M-am lasat.Acum urmeaza sa incep viata de studenta.Oameni noi, drumuri prin Regie, Grozavesti,Leu.Naiba mai stie.Oameni stersi din trecut, cu buretele asa frumos si atent.Sentimente compactate si aruncate fara nici cel mai mic regret.O droaie de senzatii noi si nici un regret.O viata noua inainte, o viata care va incepe la 1 octombrie.Nu cred ca am avut o vara mai plina de evenimente si actiuni ca aceasta traita momentan.Acum astept Stufstockul,pe Lia si festivalul medieval din Sibiu,Fanfestul.Toate acestea de fapt ma asteapta pe mine.Ne asteapta mai bine zis :) Abia astept, abia asteapta.Eu cred in mine, eu cred in vara asta,cred in ceea ce urmeaza si abia astept, sincer.Viata heeeeeere i cooome \:D/

Powered By Blogger

eu voi fi cea care..