sâmbătă, septembrie 29, 2007

Regulile sunt facute pentru a fi incalcate,nu?


Imi facusem o promisiune fata de mine ca dupa ce scapam de tot stresul (da,si vacanta e un mare stres)va urma sa scriu despre Personaj.Dupa ce 2 ani la rand am fost supusi acestui 'supliciu'(se pune si clasa a 10a?)a venit vremea unei eliberari psihice.Chiar daca nu imi place sa o recunosc m-am simtit opresata si parca inchisa intr-o cutie de sticla neagra la orele de istorie (optional,ca slava Domnului, dna Carlan era calumea)si asta din cauza stim-noi-cui.Pot zice chiar ca m-am simtit precum in Another brick in the wall,mie chiar placandu-mi Pink Floyd(nu,nu sunt manelista,on my punk word).Parerea mea este a in clipa in care ajungi sa actually stalk (virtual,nu altcumva)este cazul sa mai ..iesi in lume,sa meet new people.Izolarea in perpetua cautare de bloguri ale elevilor din Cosbuc (si am asa o banuiala ca nu doar a elevilor si nu doar din Cosbuc) cred ca a provocat daune serioase si cu efecte de lunga durata asupra minimului numar de neuroni posedati(nici o problema, si Personajul a zis ca eu mai am 1 neuron,deci macar acum ne aflam pe aceeasi lungime de unde).
Personajul nostru este inca o dovada vie a cruntului fapt ca adevarul DOARE.Si inca in ce fel doare.Atata timp cat nu binevoiesti sa vii la ore la timp ce pretentie ai mai putea avea ca elevii sa iti ofere respctul lor(pe care il si meriti nu?).Atata timp cat ai un mod de a preda probabil mai penibil ca la scolile ajutatoare ce pretentie mai poti avea ca elevii sa vina la toate orele de placere si sa si asculte toate bazaconiile.Sper ca macar cei din noile generatii sa fie tinute departe de talentul pedagogic al Personajului.Altfel,vom avea o generatie care va crede ca traim in anul 1821 si asta nu pentru ca ar fi o greseala de tipar ci pentru ca in loc sa se termine materia la epoca contemporana,nu s-a terminat la 1821.
Sa vedem ce fosta colega va mai zice de postul asta,stimate domn profesor.Salutati-o si pe dumneaei si promit sa va fac cautarea pe Google mai usoara.Pe cuvantul meu de studenta la istorie.Ciudat ca trebuie sa trec prin bancile pe unde a trecut si Personajul.Promitem sa venim la Cosbuc cu niste carti de engleza si eventual un cod al bunelor maniere.Nu stiati ca nu e frumos sa intoarceti spatele in modul acela unor domnisoare?Ntz ntz ntz.
Auvidarzen

joi, septembrie 20, 2007

Trandafir de la Moldova

Na ca am fost si pe plaiurile moldovenesti asa cum mi-as fi dorit de mai demult.Multumim Adina pentru asta,deoarece ea a fost gazda focsaneanca.Dupa ce am inhatat-o pe Pene si ne-am aruncat in primul accelerat catre Focsani,plin de oameni mai mult sau mai putin dubiosi.Dar nah,am avut marele nenoroc sa nimerim chiar in ziua in care s-au abatut marile ploi asupra zonei asa ca prima noastra zi a fost relativ amortita.Acest lucru ne-a fortat oarecum sa ne uitam de doua ori in aceeasi noapte la Stigmata.Foarte dragut.Dar in a doua zi a avut Adina grija sa ne arate orasul in toata splendoarea lui:Morcovul din fata primariei,piata,am facut cunostiinta cu clatitele minunate de la Full Moon si cu papanasii violent de deliciosi,dar si cu bunica Adinei si un vin...excelent:).Insa marea placere a venit in ziua urmatoare,si anume:IASI.Echiparea pe fast-forward si gata.Odobesti,Marasesti,Adjud si gata cu Vrancea.Din Bacau vazuram Sascut,Racaciuni,Bacau si Buhusi,iar din Neamt Romanul a impresionat.Noi Iasiul asteptam cu maaaare nerabdare,iar Targu-Frumos ne-a facut o impresie foarte buna.In Iasi,Dumnezeu cu mila..3 cascate in cautare de.. un loc oarecare.Asa ca luand modelul oricarui.. migrator in capitala moldoveneasca am mers in locurile in care se duc toti,gen Universitatea Alexandru Ioan Cuza si evident, in Copou unde ne-am amuzat de teiul lui Eminescu.Heh, bine ca la facultate nu mai am de-aface cu acest individ.Ne-am vazut cu cine aveam treaba,eu cu Bogdan si Adina cu un alt prieten si apoi cu fratele,hai o tura prin Iulius Mall ca nu o fi crima.Draguuuut:D La intoarcere am luat-o pe alta ruta,prin Vaslui,Barlad,Tecuci varianta.In jud Vaslui am experimentat saritura gardurilor.Copilarie reloaded.La fel si cu mamaliguta cu branzica si ceapa si apa de put.De asa ceva sa tot ai parte.Oh,si de ce placinta poale-n brau ne-a facut rost Cristina,ne am mai fi dat un tur de la Iasi la Oltenesti de cateva ori.Insa,seara aceea avea sa fie.. auch.Daca zic seara in Full Moon focsanenii vor stii despre ce vorbesc.Nu imi permit sa divulg mai multe detalii de atat.In urmatoarea zi ploaia a revenit si asta ne-a grabit plecarea.Pe tren alte peripetii cu o babuta din Dolhatca si un.. om dintr-un sat de pe langa Ramnicu-Sarat,crescator de struti zicea el.Pacat ca a fost asa scurt.Cand pui piciorul in Gara de Nord parca ti se taie orice elan.Mie imi vine sa plang de fiecare data cand ma intorc in Bucuresti,deoarece sunt satula pana peste cap de orasul asta.
Unde mai plecam?

*nimic de pe frontul de est*

joi, august 23, 2007

dar cine este vinovat \:D/

post pereche ! o sa imi fie dor sa o bat pe emma la cap cu problemele mele, o sa imi fie dor sa barfesc cu ea pe plaja, sa beau cu ea cisterne de cola, nu o sa ma mai ard pe spate cu ea pe plaja,nu o sa mai stea cu mine in statie pana vine maxi-ul de vama :(( dar nu pt mult timp !!
Love Emma :X

luni, august 20, 2007

Panc-rocareeeeee

..sau Ciocarlia de la Zdob si Zdub la Niste Baieti apoi la Phoenix, sau ameteala peste durere de stomac, sau injurat CFR de toate natiile, sau somn de voie/nevoie in Expirat.. toate astea in 4 zile!
Nu vreau sa sune deloc formal pentru ca ar fi de-a dreptul stupid sa vorbesc la modul acela.E vorba despre un festival care te scoate din oras si care te face sa nu mai vrei inapoi, mai ales in cazul bucurestenilor si am simtit asta pe propria piele inca din dimineata de 16 august cand am plecat.Nu am prins prea mult Vama Veche in perioada ei de glorie si tocmai de asta nu pot sa o ridic in slavi asa cum 'ar fi normal'.
Stufstocii ii observai de prin Gara de Nord.Deja parca aveam o imagine de cum o sa fie in minte.Prietenii mei erau deja acolo asa ca a trebuit sa calatoresc singura pana in Mangalia, de unde aveam sa fiu culeasa.Pana in Constanta am mers ca vai de sufletul meu, intr-un tren mult prea aglomerat si mult prea.. colorat:)In Constanta lucrurile s-au mai schimbat.Am fost culeasa de o gasca fericita si Luna Amara.Ce funny a fost cand nasul a venit pe Constanta-Mangalia cu garda:))Dupa un drum luuuung in sfarsit in Mangalia.Seara in Vama Veche.Super nu?Missed that shit.Stiam ca urma sa ma intalnesc cu atatia cunoscuti.Asa a si fost.Si asa a inceput treaba serioasa.Primul concert la care am fost a fost Last Hope apoi Coma si IPR.Foarte dragut.Dar oricum.. Cradle of Filth au depasit limita penibilului, dupa mine,care nu sunt in domeniu.Asa ca am zis ca e mai bine sa stau in fund pe jos si.. sa admir.Noroc cu Bianca &co. ca am iesit din starea aia deprimanta in Shire/Expirat.Parca eram acasa:)Prea tare noaptea.Am ajuns acasa pe la 7-8 cu o durere de picioare de nedescris.In a 2a zi plaja chestii cu Emma si seara cu Mona si Andi etc la concerte si seara s-a terminat mai repede ca prima din cauza picioarelor.Cert e ca a fost cea mai tare zi din pct de vedere al concertelor,mai ales ZSZ <3!! Ziua urmatoare m-am intalnit si cu Tete prin Mangalia (Oh joy joy joy!!)Seara cu Dandy Warhols si Phoenix si o luuuunga noapte cu Bianca Cata Alex etc prin Shire/Expirat/Suburbia (pe unde aproape am si adormit).A fost cea mai draguta seara.Iar a2a zi si cu Moro prin Mangalia .. si acasa din pacate.
Sunt multe de schimbat pe acolo.Oameni, localuri si cineva chiar trebuie sa stearga placuta de la intrare.Unii spun ca o sa semene cu Mamaia.. eu sper sa nu.Toy Dolls si Zdob si Zdub made my trip.La fel si guvizii si hamsiile, shaormele prelungite pe plaja,pancarii cu bate si lanturi,pancarii cu care ne-am deslanat and so on and so forth.Asteptam Stufstock 6 :D

duminică, august 12, 2007

A smile never to forget

Nu am scris cu asa dificultate nimic pana acum..nu mi-a luat niciodata atat de mult sa ma decid sa scriu un post.Poate nu procedez bine, dar pentru mine conteaza nespus de mult.Am mai pierdut un prieten apropiat mie,poate unul din cei mai dragi si iubiti ai mei.Chiar daca soarta a fost nemiloasa si cruda Dan o sa ne ramana mereu in inima, asa cum ultimul lui zambet imi va ramane pururea in inima si cum ultima strangere de mana o voi simti mereu atunci cand gandul imi va fi la el si acum.. doar la el imi este.Toti purtam acum un mare regret in suflet si simtim un mare mare gol.Cand totul parea ca va fi bine, totul s-a naruit.Poate asa a fost sa fie, poate ca..nu nu nu, asa ceva nu trebuia sa se intample.
O sa te purtam mereu in suflet Dan si speram ca acolo unde esti iti este bine si ca ne vei veghea.Te iubim nespus de mult..

Dan [Yo] (4/22/2007 9:29:54 PM): nu spune "nu face", "nu mai bea" si "nu mai trage" !

sâmbătă, august 11, 2007

Draga mea

La multi ani mama !! :D urarile s-au facut seara asta la dans si masa :D

joi, august 09, 2007

In need

Daca are cineva bunavointa, avem nevoie pentru un prieten.Dan are nevoie de sange pentru a se reface.Deci daca doreste cineva sa doneze sange, ramanem etern recunoscatori.Sangele se doneaza la spitalul Floreasca dimineata.Nu trebuie consumat alcool in ultimele 24 de ore,iar dimineata consumata o cana cu ceai eventual,pentru Ene Daniel.Ori grupa 0,1 ori alta pentru ca se da la schimb.
:(

luni, august 06, 2007

It's the disease of the age..

Pentru mine asteptarea este infernala.Fie ca astept metroul,autobuzul,un rezultat sau sa ma loveasca inspiratia 'in the cold light of the morning', it ain't that fun.Este pentru prima data cand dedic un post cuiva,cuiva foarte drag mie si anume,lui Dan.Ii doresc tot binele din lume si puterea de a lupta mai departe si de a razbi.Imi doresc sa il vad iar zambind si glumind,imi doresc sa il mai aud la telefon injurand CFR sau RATB,sau vreo echipa din Bucuresti care tocmai a batut FC Arges.
Imi doresc mie sa mai am putere sa ma mai duc sa il vad pentru ca vizita de azi nu numai ca m-a solicitat cu mult peste puterile mele psihice dar m-a lasat cu ..o alta impresie asupra sistemului sanitar romanesc de care am mai pomenit eu.Noi doar il vrem pe Dan cu o situatie stabila, il vrem sanatos acasa,printre noi.

TE IUBIM DAN !

marți, iulie 31, 2007

..and make love anew..



aceasta este una din melodiile care ma face sa imi doresc sa fi trait in vremea Tudorilor,sa fi fost lady-in-waiting macar la curtea lui Henry VIII sau Elizabeth.Vocea lui Candice Night reuseste sa ma faca sa ma simt de parca adineauri m-as fi trezit dupa o zi obositoare de sarbatoare la Curte, iar MiLady ar trebui sa isi ia adio.. indata..

Oh, to my dearest ruler and lord
Merciful husband
Noblest of kings...
Your heart of gold has long since tarnished
In my chambers
What will the morning bring?

luni, iulie 30, 2007

Ce astept eu sa fie

De ani de zile tot ma intreb cum o sa fie in studentie.Am tot auzit povesti de la diversi.Cred ca am auzit de fapt mult prea multe povesti ca sa fiu sincera acum.Bautura,droage,femei,barbati.Vaileeeu..Un lucru este cert.Ma va schimba total.Deja simt asa usoare modificari, fie doar in comportament, atat cu cei din jur,cat si cu mine insami.
De ce imi arde mie la ora asta.Ar trebui sa dorm dar nuuu.. cum sa?:DAm intrat la facultatea la care mi-am dorit cel mai mult si asta ma face sa ma simt incatata si super fericita.SUUUUUNT.Si urmatorul pas dupa o totala reusita la facultate este sa ma las, asa cum am promis de prostii.M-am lasat.Acum urmeaza sa incep viata de studenta.Oameni noi, drumuri prin Regie, Grozavesti,Leu.Naiba mai stie.Oameni stersi din trecut, cu buretele asa frumos si atent.Sentimente compactate si aruncate fara nici cel mai mic regret.O droaie de senzatii noi si nici un regret.O viata noua inainte, o viata care va incepe la 1 octombrie.Nu cred ca am avut o vara mai plina de evenimente si actiuni ca aceasta traita momentan.Acum astept Stufstockul,pe Lia si festivalul medieval din Sibiu,Fanfestul.Toate acestea de fapt ma asteapta pe mine.Ne asteapta mai bine zis :) Abia astept, abia asteapta.Eu cred in mine, eu cred in vara asta,cred in ceea ce urmeaza si abia astept, sincer.Viata heeeeeere i cooome \:D/

vineri, iulie 27, 2007

De acum inainte..


.. va fi altfel.De astazi sunt oficial studenta a Facultatii de Istorie din cadrul Universitatii Bucuresti, sectia de Relatii Internationale si Studii Europene, la buget.Ma mandresc, este cea mai mare realizare a mea de pana acum si probabil si pentru mult timp tot asta va ramane.Ma simt razbunata pentru esecul la Bac.Dupa atata munca, mi-a venit rasplata.Nu ma mai intereseaza de nimic ce nu ma merita, nimic si nimeni.Mi-am dovedit valoarea si imi merit tot ceea ce primesc.Vreau sa o iau de la capat, pastrand o parte din prieteni.
Iubirea mea de o viata, istoria,imi va fi bucuria vietii ce are sa vina.Respectul pentru mintile luminate si toata dragostea am ocazia sa arat acum.Ma bucur ca am reusit sa demonstrez ce pot cu adevarat sa fac.9,28 media de admitere cu 9,37 in exam.Dacia,Constitutia din 1866 si caderea comunismului in Europa m-au bagat la facultate.Asa ca stimabilului meu profesor din liceu i-am aratat ca da.. sunt studenta la istorie si ca da, imi merit acest titlu.Nu ca altii >:)
Este probabil una din cele mai fericite zile din viata mea, daca nu chiar cea mai.Sunt buna si stiu asta :)

joi, iulie 26, 2007

What to do what to do

Oficial sunt in vacaaaaaaaaaanta!!! Neoficial sunt studenta la Istorie.Vreau sa fiu oficial studenta la Relatii Internatioanel si Studii Europene.La buget chiar daca se poate:) Avand terminat cu tot stresul examenelor si toata hartogaraia,pot sta linistita zic eu.Totul o sa fie bine si frumos, insa de asta o sa ma lamuresc abia maine/pomaine.
Vacanta asta vreau sa fac atatea lucruri.Am la dispozitie doua luni pentru a da la o parte tot chinul din an si toata munca sa nu o mai simt.
Ce sa fac eu vara asta?Sunt atatea de facut in putinul timp ramas.In primul rand pe 16 o tai la mare cu Lia la Stufstock.Yaaay!!Bloodhound Gang si Dandy Warhols alaturi de toti cei care imi plac mie foarte mult.O sa mergem si la Cradle asa de amuzament si de dragul de a se amuza copioooooos!! Mare,soare,plaja.Hihhihihi:) Suna ireal acum 2-3 saptamani.Acum nu mai este asa deloc.Abia astept doar.O sa fie fun si pe tren si in gari si in Vama si la concerte si peste tot.
Apoooi, nu se poate sa ramana doar vama in plan,nu?Vine apoi si momentul.. mai spre vest.Ori Fanfest .. ori sa fie medievalul din Sibiu?Sibiu cred totusi.Am mai multe motive.Mult mai multe.Oricum de mers se merge inspre vest.Avem oficial si o cartografa printre noi, pe preaiubita Penny.Bravo bai.
Presimt ca de acum incolo incepe cu adevarat totul.Presimt ca nimic din ce are sa urmeze nu va fi la fel cu ceea ce a trecut.Am incheiat oficial povestea tragi-comica pentru ca sincer, nu merita.Si de cat sa imi mai bat eu capul cu toti fraiericii cand ma pot distra si ma pot simti bine.. it's not worth it.At all.
Ce vara frumoasa ne asteapta.Ce soare de Vama o sa ne arda si ce aer ardelean o sa ne sufoce :)

vineri, iulie 20, 2007

Cross my heart

Promit ca daca intru la Istorie-Relatii internationale si studii europene ma las de toate prostiile pe care le fac :) o iau de la cap cu altceva :D

Din cenusa-i proprie..de ani si ani

Am crescut cu ei.Am fost invatata sa iubesc si am reusit.N-am mai avut nevoie de nimeni sa imi spuna asta de atunci.Parintii cand au vazut asta au inceput sa fie multumiti.Era probabil primul pas in o reusita a lor, eu.Ei fani de o viata, eu in devenire.Ei atotcunoscatori, eu gaga cu 'Fata verde' si 'Nunta'.Dar, da.Ii iubesc si nu stiu ce m-as face fara ei.Primul concert Phoenix mi-a ramas in suflet.La Sala Palatului,unde altundeva.Mama si tata nelipsiti de la concertele lor au decis ca era momentul ca odrasla sa fie martora unui spectacol care sa ii ramana acolo adanc in suflet.N-am fost tocmai un copil bun, dar meritam sa mi se dea o sansa.Mi s-a dat si acum sunt foarte multumita.
Eram fenomenul clasei.Pe vremea cand toti 'descopereau' pe Costi Ionita sau Adrian Bla Bla, eu intrebam Soarele daca ma mai vede sau daca 'dragostea murit-a oare?'.Si am fost 'ciudata' din cauza asta.Inceputul 'diferentei'.
Cu timpul, au aparut si altii dar pozele cu Mos Nicolae, taica Vladi au ramas acolo, chiar daca s-au alaturat Dani,Tudori si mai stiu eu ce langa.Phoenix ramane acolo.Este acolo.
Acum inca ii iubesc si inca merg cu o netarmuita placere la concertele lor.Fie la Sala Palatului,fie la Polivalenta sau chiar la Stufstock (iiii! mai e o luna!) sunt nelipsita.Am strans tot ce am avut ocazia cu ei,despre ei,pentru ei.
Treaba mea este sa.. duc povestea mai departe.Si o voi face.

miercuri, iulie 18, 2007

I don't quite fit in

Prin educatie si scoala se indobitoceste individul, constituindu-se stereotipuri.Asa si in cazul feminintatii, ale idealului feminin.
"Oare tipul vechi de fata,asa-zis bine crescuta,va mai dura inca multa vreme?Domnisoara care surade,care serveste ceaiul in salonul mamei ei,aceea care citeste romane neinteresante si false,crezand ca ele oglindesc viata adevarata..ca sa le placa barbatilor care au bunavoia sa o aleaga?Eu i-as spune acestui tip de domnisoara MORI!.Caci nu este decat o fiinta artificiala,un manechin nedemn de sexul nostru."
Cecilia Cutescu-Storck

vai, cat mi-a placut.

duminică, iulie 15, 2007

Nu mai pot

Sper ca toti Ludovicii,Henricii,Filipii din istoria universala la momentul asta putrezesc in IAD !!!

vineri, iulie 13, 2007

Elitismul meu

Multi m-au acuzat de snobism.Altii, mai indrazneti si ceva mai cititi ce e drept m-au acuzat, ma acuza si evident, ma vor acuza de elitism.Nu cred nici in utopia rasei superioare,nici in a clasei sociale.Eu cred ca exista o singura patura care poate salva turma si anume,intelectualii.Poate ca si eu voi face candva parte din aceasta patura.Sper.Nu cred insa ca trebuie toata puterea lasata in mainile poporului.Nu toti ar trebui sa abia puterea de a decide ca un intreg.Nu vreau sa Gheorghita sa imi decida mie viitorul.De ce?Simplu.Pentru ca lui Gheorghita i se poate cu usurinta da o bucata de pamant, fara numar de la cutarica, doar pentru a pune stampila la urne pe rezonantul nume al darnicului latifundar.Si ce va face dragul de el?Da,Gheorghita va vota cu respectivul.Pentru ca POATE.Asta mi-e problema acum.Nu oi avea eu cine stie ce mari studii(paradoxal),dar am dreptul de a-mi degaja marele of ce ma macina in ultima vreme.Nu trebuie sa ma ia nimeni in considerare.E doar parerea mea liber exprimata.Pe de o parte eu vad in asta o solutie care ar putea scoate Romania din marele impas social-economic-politic bla bla bla.
Nu gandesc normal sau da, nu e firesc ce cred sau este..nu pot dezvolta prea mult ideea si recunosc asta pentru ca inca nu am studiile necesare dezvoltarii unei astfel de gandiri dar promit sa revin cu explicatii.

marți, iulie 10, 2007

whatever it may be

"Pana in 1941,Hitler si Stalin urmarisera scopuri netraditionale folosindu-se de metode traditionale.Stalin astepta ziua in care lumea devenita comunista avea sa fie condusa dintre zidurile Kremlinului.Hitler isi conturase deja viziunea deplasata a unui Imperiu pur din punct de vedere rasial si guvernat de rasa superioara a germanilor..
Pentru o perioada de timp,interesul lor comun de desfiintare a Poloniei s-a plasat deasupra diferentelor ideologice.Cand in cele din urma pactul lor a fost dezvaluit in 1941,a izbucnit cel mai mare razboi de uscat din istoria omenirii si totul din vointa unui singur om.Este o mare ironie accea ca in secolul XX-era vointei colective...-cele mai mari calamitati de pe durata lui ar fi putut fi evitate prin eliminarea unei singure persoane."

H. Kissinger - Diplomatia

merita

luni, iulie 09, 2007

Overview asupra Bacalaureatului

Bine ca a trecut si hopul asta.Si catai hopul chiar.Insa, totul e bine cand se termina cu bine.Ma rog, in cazul meu nu s-a terminat cu mine pentru ca nu am reusit nici sa trec de 9 cu nota si sa astept ziua de maine sa vad.. oare mi-or da ceva la contestatii?:)
Am invatat cateva luni ( nu un an cum se astepta toata lumea) ca sa obtin o nota pe masura mandriei mele care atinge limite care depasesc crepusculul( nu cred ce zic).Insa, aparent nu a fost suficient.Ai nevoie de un dram de noroc in viata.Viata noastra intreaga sta in acel dram.Prost sa fii, noroc sa ai.. sau noroc ca esti?
Degeaba mi-am plans eu 8,80-ul indelung, degeaba m-am isterizat prin curtea scolii,prin casa parinteasca sau prin regie ca tot nu se modifica imputiciunea aia de nota, care cica reflecta ceea ce eu stiu.Yeah right.Si Vasilica de la Grupul Scolar de Material Rulant a invatat de 9,6 la romana, de 10 la matematica si de 9,(99) la istorie, nu?Sau a depus efort saracul in incercarea de a se deplasa la grup scolar(nu, nu le pot numi licee pur si simplu, ci.. un.. grup!)cu mirificele carti cu rezolvarile variantelor.Nu sunt ofticata,ci doar foarte enervata pe intreaga situatie.Am fost in pusa in fata faptului implinit.Toti alde mucea din cartier au luat note mai mari ca mine si intr-adevar.. au facut ceva in plus fata de mine.Au stat si au jucat fotbal tot anul ca deh, 'profii e draguti si ne lasa sa ne uitam la altii in lucrare'.Si cat de adevarat.. cat de adevarat.Bacalaureatul modern este o prostie ca sigur in 1898 cand Spiru Haret il infiinta nu era asa.
Concluzia mea este una pe care am mai tot auzit-o de-a lungul anului scolar peste care tocmai a fost trasa cortina timpului..nu merita sa te agiti pentru examenul 'de maturitate'.Maturitate?E da.. copiati ca in clasa a VIa si asta o sa va faca sa va simtiti mai maturi decat insasi ministrul educatiei.
Mie nu-mi ramane decat sa ma toc pentru admitere si gata !!Pana atunci insa.. contemplu furtuna care vine..

Utilul si placutul la un loc

Am gasit un text in manualul de istorie care mi-a placut.Avand in vedere ca am inceput chinul pentru admitere am zis ca ar avea sens sa citesc textele adiacente si uite ce am gasit:
"Ne tuteleaza si ne boscorodeste o generatie in care nimeni n-a gandit cu adevarat.In capul lor domneste golul, un gol etern si iritant,mascat de o vitrina de imprumut si imprejmuit de colbul vechimii,al neaerisirii din casele parasite.[...]Pe acesti oameni,onesti,blegi,jemanfisisti si timorati ii chemam [...] in fata tribunalului grijii de onoarea nationala."
Manifestul Crinului Alb, 1928

http://www.unibuc.ro/eBooks/istorie/istorie1918-1940/7-2-2.htm

scumpii mei viitori profesori (sper)

Powered By Blogger

eu voi fi cea care..