sâmbătă, martie 31, 2007

Mai pe ici, mai pe colo

A venit vremea sa iau o pauza de la tot.A venit vremea in care eu trebuie sa imi fac ordine-n cap.A venit vremea sa incerc sa uit de Feti-Frumosi olteni, de durerile mele, de idiotii din jurul meu.M-am plictisit de aceleasi zdranganeli in fiecare zi. E nevoie de o pauza mai mica si mai mare si nu am de gand sa astept luna august ca sa o pot lua.Imi permit sa mi-o iau acum in febra pregatirilor pentru facultate si pentru ce urmeaza dupa.En fin.Pauza presupune sa o iau mai chill si sa devin mai miserupista, pe romaneste.
Astept sa mi se normalizeze totul.Pana atunci da-i cu Grigore Lese pentru ca e musai sa recunoastem ca e valoarea traditionalului romanesc contemporan (sau hai, una din valorile ca mai este si doamna Maria Lese si alte figuri respectabile ale genului).
O melodie in tiparul careia consider ca m-as incadra..

GRIGORE LESE-Mandrut gura dezmierdata

mandrut gura dezmierdata
dragi ne-am fost noi laolalta
dragi am fost si ne-am iubit
gura rea ne-o despartit
hei hai dorule dar nu-i bai mandriorule
hei hai dorule dar nu-i bai mandriorule
de ne-o despartit o fata
cununia nu si-o vada
de ne-o despartit ma-ta
nici moarta nici traia
hei ha dorule da numa sa se chinuia
hei ha dorule da numa sa se chinuia
de ne-o despartit fecior
pieie-i boii din ogor
sa ramaie grajdu gol
cum am ramas eu cu dor
hei hai dorul nu-i mai mandriorule
hei hai dorul nu-i mai mandriorule

ma bucur de ceea ce am momentan si nu voi inceta sa sper.. pentru ca stiu..

joi, martie 29, 2007

Numai asta nu

Nu cunosc o opinie mai generala asupra spitalelor din Romania, respectiv Bucuresti (unde situatia e mai buna) insa, eu m-am lamurit asta-seara.Nu mai vreau sa vad spital pentru un timp mai mult decat indelungat.Mai ales, nu vreau sa vad pe cineva foarte iubit de mine in postura de pacient.O fi Floreasca spital modern si este, insa nu e .. ok ideea in sine.
In primul rand am fost oripilata de numarul mare de pacienti de la chirurgie plastica (ceea ce nu dovedeste ca romanii nu sunt cuminti, ci faptul ca e nevoie de mai multe cadre).Numar mare de ciucalatii,la camera de garda plin, saloane plin.Bine ca macar exista implicare si asta e un pas inainte.Doctori care chiar fac cu pasiune datoria lor si asta te usureaza oarecum.Pentru prima data am simtit ca mi se inmoaie picioarele cand ma aflu in spital, poate pentru faptul ca eram cu tata de brat si nu am idee ce o sa se intample cu el nici pana maine, noaptea asta avand loc operatia.Doctorita a zis ca o sa fie ok, as vrea sa ma asigur si pe mine de asta,insa sunt total pe alta lume.Nu mai am putere sa fac nimic, nu mai pot sa simt nimic, nu mai stiu, nu mai vad nimic.Randomizare, pansament, iod.. prea multe chestii auzite pe seara asta.Chiar daca jumatate din termenii insiruiti si auziti azi imi sunt ca japoneza, sper in bine si sper in medicina romaneasca:)
i just want my dad back and safe
Aveti grija de voi, de cei dragi, aveti grija cat de mult puteti pentru ca vorba cui o fi e mai bine sa previi decat sa tratezi.

luni, martie 26, 2007

ti-am dat un inel.. urmeaza grenada si ce am mai facut eu



In sfarsit am reusit sa vad 300-Eroii de la Termopile.In sfarsiiit :) si pot spune siner ca, desi multi spun ca e o prostie, mie mi-a placut si rasplacut(doamne ce face istoria din mine).Efecte smechere, poveste semi-pe bune si emotii cat de poate.Dupa ce am vazut filmul mi-am dat seama ca nu mai pretuim nimic la nivelul la care ar trebui, mai ales in ceea ce priveste valorile morale, spirituale.
Nimic nu mai aparam cu atata indarjire, poate doar portofelul sau lantul de 3 kg de la pantaloni(caci acum la gat se poarta talangile de aur sau platina mai nou).Este o lectie despre curaj,onoare si pasiune,dragoste si dedicare.
Pe langa filmul miraculos pe care l-am vazut duminica, sambata mi-am incercat talentul didactic pe doua din colegele mele preferate: Adina si Oana. Super tare frate.Putem face din istorie o poveste mult mai usor digerabila si mai placuta decat pana acum.Am si bafta ca sunt doua fete foarte smart si profa (heheh) e grozava, nu-i asa ? :DEvident.Va promit ca terminam totul repede si frumos si cu 1o :D
Stiti ce.. cred ca blestemele mele au functionat :)) se stie la ce ma refer :P:P A si btw... e prima data cand ma oftic ca am 18 ani ca din cauza asta nu pot pleca in Berlin la cursuri. mrrr

miercuri, martie 21, 2007

Domnisoara, dumneavoastra pentru ce luptati?


Nu ma consider mai buna, nu ma consider mai inteligenta, nu ma consider mai realizata.Probabil ca nu m-as considera asa nici daca as lucra pe post de radio-santz (fara apropo:-").Doresc marginalizarea prostiei.Doresc sa nu mai fiu nevoita sa bag capul in pamant datorita unei 'penibile coalitii'(minuni face sa stii putina istorie).Nu mai vreau sa fiu subiect in nici o sala a liceului, nici macar in a mea.Nu mai vreau sa fiu nevoita sa tac si sa regret ca am facut-o ca sa am si eu ocazia sa sustin Bacu`.Sincer, m-ar durea direct in.. cot daca nu as fi a12a.Oricum, pt cei 2 fani ai mei tin sa anunt ca by the way, o sa si scapam de liceu si nu se va termina totul pe 8 iunie la absolvire.
Oamenii subestimeaza, oamenii eticheteaza, oamenii vorbesc, eu visez.Visez si sper.Visez ca or sa vina vremuri mai bune si sper ca voi reusi sa razbesc in viata.Nu sunt proasta insa sunt speciala si pentru simplul fapt ca sunt speciala trebuie sa suport multe.Oricum nu o sa ajung ca admiratoarea mea nr1 sa ma duc sa dau cu papagalu` sau sa fac alte alea.Unii ar trebui sa isi mai controleze actiunile, daca nu, sa renunte la a mai respira aerul atat de necesar pt mine si prietenii mei :>
probabil sunt si eu buna la ceva pe lumea asta.
they say jump, you say how high [muah muah]

marți, martie 20, 2007

Tot ceea ce nu sunt


Viata e penibila.Uneori, viata te duce acolo unde nu te astepti, te duce si te intoarce sau doar te duce ca apoi tu sa te descurci.Se pare ca eu am fost dusa. Acum sunt pe cont propriu.Am tot pierdut lucruri si i must have 'em back.Am fost motivul unor batai de inima, am fost si soarele din casa (penibil!), am fost destin, am fost fatalitate.Ce n-am fost eu pana acum.. heh.. multe
N-am fost o eleva buna nici in scoala primara, nici in gimnaziu, iar de liceu ce sa mai zic.In a 12a am inceput sa ma reinventez.Abia acum plac, cand mi-am dat seama ca sunt si alte lucruri pe lumea asta atat de minunate.Acum sunt ce vreau eu sa fiu, nu ce e planificat ca eu sa fiu.Ca o sa fiu istoric, diplomat,consilier sau gazetar chiar nu conteaza.Asta o sa se intample.Insa mi-am propus ca eu sa nu mai mai schimb cica.De asta trebuie sa am grija, de mine adica.O simt pe propria piele cat de greu e sa pierzi ceva drag.Asa as vrea sa inteleg unele lucruri a caror cauza foarte probabil se numeste Cristina Visan. Poate ca nu trebuie sa inteleg, poate ca trebuie sa raman asa, in aer.
Nu sunt sora, frate, nu sunt eleva de nota 10, nu sunt proasta, nu sunt ideala, nu sunt atotstiutoare, nu sunt pe placul unor profesori, nu sunt colega perfecta, nu sunt prietena siropoasa, nu sunt copilul cuminte, nu sunt omul fericit... nu sunt normala..

duminică, martie 18, 2007

Pentru voi ba

tot binele din lume celor care mi-au fost alaturi.Irina Larisa Kus Diana Adina Alexandra Cristina Ana Laura Oana Adriana Kittie Vlad Sergiu and so on and so forth.Va iubesc ba :D bafta la bac si mai departe si veti fi mereu --> <3
*vreau la mare dupa admitere ;;)*

cu drag,
cristina

vineri, martie 16, 2007

Cristina

Cristina e inconstienta, Cristina e ideea de libertate.Libertatea de orice fel (mai ales de exmprimare).Cristinei ii place sa iasa, ii place sa manance (snitzel de pui si cartofi prajiti). De cele mai multe ori se indragosteste ca proasta si sfarseste prin a se victimiza.Degeaba incerci sa ii dai un sfat ca oricum tot cristineste o face.her way.the only way.Descurajata de multe ori, Cristina a renuntat la foarte multe lucruri.A renuntat de multe ori la a zambi, a renuntat la a mai spera.Pacat.
Dimineata,Cristina se trezeste si se stramba la aia din oglinda, desi o iubeste.Cristina iubeste ceea ce se afla in oglinda, nu e narcisista, ci doar traieste impacata cu gandul ca nu e limitata si ca traieste cu un scop.O sa fie studenta curand cica. Poate la Istorie-RISE, poate cine stie.Ce hal... Cristina sa se afle intr-o institutie care ne conduce tara.haha.Dar cine stie, poate ca poate si poate ca merita.O sa vedem.O sa mai povestim.
Cristina este melomana.Cristina divinizeaza muzica.Asculta mai multe, ciudate, smechere, shucare.Cristina merge la concerte si face numa prostii p-acolo.Nu de putine ori a plecat vanata de pe la un concert sau cel putin zgariata.
Cristina plus inima egal istorie.Istorie si strategie militara.Divide et impera.Asta e latura stiintifica a Cristinei.Tunuri Krupp.De coasta.She loves them.De aia alege ea istorie.Pentru ca ii place si pentru ca istoria nu este doar o poveste.
Cristina cica vrea sa calatoreasca si sa fie fericita.Cine nu vrea asta?Insa Cristina e speciala.E Cristina.
*vreau sa se termine totul mai repede!*



param param param [aseara m-am facut iar praf cred ca e cazul sa ma trag pe nas]

joi, martie 15, 2007

..adu-mi vestea,din gura ta va suna bine oricum



cand n-ai sa mai chemi..

miercuri, martie 14, 2007

si cand credeam ca o sa se termine..s-a terminat

uneori speri in viitor.uneori speri intr-o zi mai buna, intr-o viata mai buna, intr-o persoana mai buna.speri ca cineva va veni si iti va lumina calea, ca cineva acolo undeva se gandeste la tine si e gata sa iti intinda o mana la nevoie, ca cineva te iubeste neconditionat.. si nu se intampla asta mereu.nu mereu reusim ceea ce ne propunem, fie ca vrem ceva din orgoliu, ambitie sau pasiune.iar cand nu obtinem ceva dorit cu ardoare, durerea se dubleaza, tripleaza, devine de nesuportat.
dorinta si asteptarea sunt in legatura si ele se completeaza perfect.eu am asteptat si mi-am dorit.. mi-am dorit si am asteptat.ce anume?anume..si inca astept, nu am altceva mai bun de facut.pentru mine a nu avea ceea imi doresc din inima e ca si cum mi s-ar lua ultimul acord din cantecul vietii mele. si asta simt acum.ma simt neimplinita pentru ca nu am acel ceva pe care il merit si pe care nu inteleg de ce nu il am.sunt om, gresesc, imi recunosc greselile,dar nu-mi pot edita viata oricat de mult mi-as dori poate acest lucru.imposibilitatea de a iti edita viata e poate cel mai mare defect al vietii ei.de cat timp asteptam vremurile bune?de foarte mult, va zic eu.traim si vremuri bune si le mai si asteptam pe cele si mai bune.cat de egoisti putem sa fim.
ps: cred ca ma apuc sa organizez o Fratie in Cosbuc anti-'persoana' ca nu mai pot :))
*la crucea unei fete sa-ngenunchiezi odata*

marți, martie 13, 2007

a schimba ceva nu inseamna a te liberaliza..

.. de aia avem noi atatia .. liberali prin viata politica.ideea e urmatoarea: ori te schimbi ori te complaci in starea actuala.sunt de parere ca schimbarea este aceea care de fapt ne conduce si ca traim intr-o lume a tranzitiei.nu evolutie, ci tranzitie.poti sa schimbi ceva si regresand.
in ceea ce ma priveste, cred ca m-am schimbat destul de mult in vremea ce tocmai a trecut.poate incep sa mai renunt la indolenta mea arhicunoscuta si chiar incepe sa imi pese de mine, de tot. chiar imi pasa? da, imi pasa.m-am emancipat frate, am crescut.cum.. inainte imi permiteam sa intorc vorba vreunui stimabil profesor?! nope. acum abia astept orele cu 'persoana' ca sa ma pot desfasura.stiu ce fac si da, fac si ce vreau.nu e teribilism, este doar acceptarea realitatii si a faptului ca de acum abia incepe adevarata distractie.am invatat cu adevarat ce inseamna a zambi, a fi indurerata (mai ales) si a lupta pentru propria persoana.e atat de greu sa lupti pentru tine.nu stii ce sa alegi mai intai, ce e mai bun ca doar vrei numa' bune pentru preaiubita ta persoana.ce ti-e si cu viata asta.
nesimtirea este o alta schimbare.in cazul meu, o recunosc.sunt nesimtita. e de bine. in cazul 'persoanei', nesimtirea e pur cretina si nepotrivita.imi place sa discut despre asta.as discuta ore-n sir.
schimbarile vor continua si in perioada ce va urma pentru ca vine facultatea bai :D voi fi studenta (chiar la Istorie sper ) si voi fi tot eu numai ca mai sigura pe mine si mai.. speciala. so , this is not my best. i can do way better :)) why does Kus get all the fun?! he will he will :))
see me at the bitter end

luni, martie 12, 2007

Timingul fara secunde..

ce lame suna nu? timingul.. de fapt chiar daca nu ne dam seama, timingul este esenta vietii. ce s-ar fi intamplat daca nu treceai strada acu 3 secunde sau dacanu plecai din Irak acum 2 ani? guess what.. nu mai citeai postul asta acum.timingul este vital,timingul este tot.parerea mea ca lumea nu se invarte in jurul banilor, god forbid, ci in jurul timingului.ce se intampla daca postam un comment pe blogu respectivului chiar atunci, ce se intampla daca nu ajungeam azi mai devreme cu 30 de minute acasa sau daca elena lupescu se nastea cu 10 ani mai tarziu?probabil ca nu .. nu se stie de fapt.e absurd sa iti imaginezi ce s-ar intampla.in timing sunt implicate 2 elemente.afectatul si afectantul.ma simt o victima a timingului.pentru ca sunt.sentimentele mele nu au viteza de reactie which sux, to be honest.iti vine sa dai timpul inapoi si sa rearanjezi insa ghici ce.. e PREA TARZIU. ce sa ii faci.. data viitoare sa fii si tu mai atent/a.do as i say don't do as i do e ceea ce va sugerez eu, asa cum zicea si phil collins in jesus he knows me (care e btw melodia mea de o luna alaturi de cate ceva d-ale lui springsteen.motivele se cunosc bineinteles)
the problem is.. te problem is..

vineri, martie 09, 2007

Phoenix - Floarea stancilor

my all at the time being..

Floarea stâncilor
Text: Victor Cârcu

Am crezut că-n zarea-albastră
Voi găsi ca într-o glastră,
Sus pe stânca-nvelită
În muşchi verde, cald şi pufos.
Unde vântul somnoros
Se mlădie fără nici o ţintă,
Floarea stâncilor,
Scăldată-n apa norilor.

Dar ajuns acolo sus,
N-am găsit decât ruină,
Vânt cu praf amestecat,
Se zbate-n frunziş întunecat,
Rece-n bulgării de tină
Se zbate să iasă la lumină
Floarea stâncilor,
Scăldată-n apa norilor.

luni, februarie 26, 2007

Iarna 06/07 sau cum am uitat eu de.. tot

ne aflam la finele iernii. o iarna trista pentru unii bucuresteni.zapada ioca, vreme schimbatoare continuu. ce sa mai crezi?se indreapta oare totul spre sfarsit?!om trai si om vedea, poate.iarna asta a fost pentru mine plina de evenimente care mai de care mai.. ciudate.
Luna decembrie a debutat cu lansarea coma si apoi cu concertul Phoenix, urmand a se prelungi si cu un City Slide in Tineretului and so on and so forth.Acum ne aflam in februarie si uitandu-ma in urma la tot ce a fost iarna asta pentru mine imi permit sa zambesc.Am trait unele din cele mai frumoase momente din viata mea (chiar acum de curand) si spun asta cu mana pe inima.Iarna asta m-am reinventat.Cred ca sunt altfel si nu doar ca am implinit 18 ani (tot iarna asta) ci si pentru ca am invatat lucruri de nepretuit pentru mine.Am trecut de la fericire la depresie si de la tristete la bucurie netarmuita.
Sunt mai multe aspecte de care as vorbi insa unele le tin doar pentru mine,sunt tot ce mai am din amintirea acelor zile.. acelor zile.Am invatat sa am incredere iar in oameni desi cel care m-a invatat asta m-a lasat asa.. pur si simplu.trist ar zice unii, insa privind din partea asta a celor raniti, pot spune ca nu e chiar asa trist.speranta moare ultima si chiar de curand, cand nu mai speram la nimic, speranta a renascut si m-a facut fericita asa cum merit sa fiu,
In ultimele 2 saptamani, fericirea mi-a fost tulburata de o mononucleoza (my dear mono) care m-a retinut de la activitatile mele si care nu m-a lasat sa merg la olimpiada.trist trist.amigdalele mele aproape unite mi-au permis sa mai dau jos si ceva din tonaj ca acum sa ma simt eu mai implinita(paradoxal,nu?)Contrat asteptarilor, inca am acei fluturi in stomac pe care ii am de pe 14 februarie sau ma rog, 13.II vreau acolo.Am nevoie de ei acolo, sa ma intretina, sa imi aduca aminte sa imi repete continuu 'a fost, a fost, a fost...' si o sa mai fie, stiu stiu.
Pfff ce ma seaca pe mine acum e scoala.Si asta nu ca as fi vreo wuss care este atat de stresata ca vine Bacu si o duce in larg ci pentru ca sunt satula de tot ce se intampla la scoala.Profi care mai de care mai frustrati care mai de care mai de altele.Risc sa nu intru in Bac pentru ca 'Stimabilului' nu i-a sunat desteptatoarea dimineata sau pentru ca 'Celuilalt Stimabil' nu ii convine 'a fost' in loc de 'a existat'.Suntem suparati,suntem enervati.Nu se mai poate.Miercuri e the final show-down cu cel dintai desi oficial suntem declarati repetenti,noi cei 8 care atunci cand am zis ca nu facem asta nu am facut.Simplu si gata.Nu este voie, nu nu.Admir acum orice miscare de 'eliberare', orice incercare de a iesi de sub hegemonia dascalilor.Imi admir colegii si ma admir pe mine insami pentru ca le putem tine piept.Ne asteapta viitorul in fata.. traim o parte din viitor.Asa ne pregatiti stimabililor?Dar nu, dupa spusele dumneavoastra noi am fi deja oricum niste epave, niste 'ultimii oameni'.Insa mai e timp.Mai e timp sa ne calmam si sa ne dregem situatia pentru ca au fost multe cazuri cand buturuga mica a rasturnat carul mare si de data asta buturuga nu este chiar mica iar carul e cam senil.
But still.. iarna nu e gata inca.. o sa fie curand.Eu inca sper si astept si sper si astept si sper..Am facut si eu rele la viata mea.. dar uite cate am invatat de la tine..si asta nu e nimic.Am invatat asa multe de la tine.Numai daca.. ma rog
Sezi blanda Cristina..

duminică, februarie 11, 2007

Ora de istorie 2

Diplomatia romaneasca interbelica,o minunatie !Obiectivul fundamental al Romaniei in perioada interbelica a fost mentinerea status-quo-ului teritorial obtinut prin semnarea tratatelor de pace incluse in asa-numitul sistem versaillez.
Romania a cautat sa asigure indeplinirea acestui obiectiv prin participarea la aliante politico-militare regionale si prin aliante cu Franta si Marea Britanie,garante ale pacii incheiate la Conferinta de la Paris.Romania era inconjurata de 6 state vecine, dintre care 3 erau state revizioniste: Ungaria, URSS si Bulgaria.
Conferinta de pace de la Paris s-a desfasurat intre 1919 si 1920.In timpul tratativelor,Marile Puteri au privit Romania ca pe o mica putere cu interese speciale,ceea ce a nemultumit delegatia romana.In timpul conferintei delegatia romana a fost intr-o prima faza condusa de Ionel Bratianu care a respuns semnarea tratatului.Tratativele au fost insa continuate de Alexandru Vaida-Voievod.
Prin tratatul cu Austria semnat la Saint-Germain in 1919 s-a recunoscut unirea Bucovinei cu Romania.Prin tratatul cu Ungaria de la Trianon s-a recunoscut Transilvaniei unirea cu Vechiul Regat.
Tratatul cu Bulgaria din 1920 semnat la Neuilly-sur-Seine stabilea ca frontiera romano-bulgara era aceeasi cu cea din 1913 din urma celui de-al doilea razboi balcanic.
La 28 octombrie 1920 prin Tratatul de la Paris (tratat semnat separat), 4 state (Franta,Marea Britanie,Italia,Japonia) recunosteau unirea Basarabiei cu Romania, in 1933 urmand sa se alature si SUA.
In 1921 datorita activitatii conservatorului-democrat (disidenta conservatoare) Take Ionescu a fost creata Mica Intelegere,alianta zonala care reunea Romania,Iugoslavia si Cehoslovacia.Romania participa la initiativele internationale privind consolidarea procesului de pace.Astfel, in 1928 Romania a aderat la Pactul Briand-Kellogg prin care razboiul era interzis ca mijloc de rezolvare a diferendelor dintre state.
In 1938 Germania a anexat regiunea sudeta locuita de germani din Cehoslovacia, act agresiv acceptat de Franta si Anglia prin Tratatul de la Munchen in septembrie 1938.
In noiembrie 1938 Carol al IIlea a vizitat Belgia,Marea Britanie si Franta unde nu a reusit sa obtina sprijin extern pt Romania.La intoarcere s-a intalnit cu Hitler la 24 noiembrie 1938.Executia din ordinul regelui a lui Corneliu Zelea-Codreanu a inrautatit relatiile romano-germane insa aceasta era interesata de petrolul romanesc, astfel criza a fost depasita si la 23 martie 1939 s-a semnat acordul economic romano-german.
La 23 august 1939 s-a incheiat pactul de neagresiune sovieto-german.Anexa secreta prevedea dreptul URSS de a ocupa Basarabia.
Perioada interbelica reprezinta pentru Romania zilei de azi, 11 februarie 2007,o lectie de diplomatie si un bun model pe care sa-l urmeze.. cine? ...

joi, februarie 08, 2007

Ora de istorie 1


M-am decis sa scriu despre ceva care ma pasioneaza de multa vreme deja si care este util oricarui elev de clasa a12a care va sustine bacalaureatul la proba de istorie:)
Poate comunismul nu este foarte bine inteles de multi si multe detalii ori nu se cunosc ori s-au facut pierdute ori acum de dragul progresului clasei politice actuale ori pe vremea Impuscatului aka Nicolae Ceausescu (1918-1989).Parerea mea este ca se stiu prea putine lucruri despre rezistenta anticomunista.La astfel de actiuni a luat parte si raposatul meu bunic,astfel datoria morala de a scrie despre asa ceva creste.
La rezistenta anticomunista au participat persoane provenind din diferite segmente sociale,atat militari si studenti cat si functionari,tarani,preoti,elevi sau femei si muncitori.
Partizanii anticomunisti si-au facut aparitia in primavara anului 1944 cand trupele sovietice patrundeau in Bucovina si Moldova.Dupa 23 august 1944(cand Antonescu este arestat iar Romania intoarce armele impotriva Aliatilor,a Germaniei)miscarea de partizani s-a extins la nivel national.Grupuri de partizani au fost semnalate in judetele Gorj,Mehedinti si mai ales in Transilvania muntoasa(sectorul BV-HD).Printre aceste grupuri se numara divizia Sumanele Negre,Haiducii lui Avram Iancu,Vlad Tepes I, Vlad Tepes II,grupul generalului Aldea.
Principala preocupare a partizanilor a fost mentinerea unei legaturi permanente cu o retea de sprijinitori alcatuita din rude si simpatizanti,"favorizatori ai infractorilor" in termenii juridici ai regimului comunist,care le asigurau alimentele necesare,imbracaminte,informatii asupra miscarii organelor de Securitate.Aceste grupari urmareau destabilizarea sistemului comunist in asteptarea unei posibile interventii americane.
Taranii supusi procesului de colectivizare au reprezentat si ei un grup social important care s-a opus regimului comunist.Au existat doua perioade de revolte ale taranilor care corespund celor doua momente ale colectivizarii: 1949-1950 si 1958-1962.In iarna 1949-1950 in urma interventiei Militiei si a armatei regiuni intregi au fost asediate: Bihor,Arad,Suceava s.a.In 1958-1959 au avut loc rascoale in judete precum Tulcea,Mures,Vrancea.Pentru a le anihila,regimul comunist a deportat sute de tarani in Baragan,Moldova sau la Canal.
Dupa 1959 orice rezistenta a fost eliminata.Abia in august 1977 minerii din Valea Jiului s-au revoltat impotriva conditiilor precare de viata dar revolta lor a fost inabusita de Securitate la ordinele lui Ceausescu.La 15 noiembrie 1987 s-a declansat miscarea de contestatare a regimului comunist la Brasov a care au participat peste 20.000 muncitori.
De neimaginat este teroarea prin care au trecut acesti oameni si zbuciumul lor interior.O lectie de viata?Nu, mult mai mult de atat, o lectie de etica si morala, o lectie a fost totul si se pare ca am invatat ceva din istorie.. se pare ca nu..

vineri, februarie 02, 2007

when boys stop being assholes i'll stop being a bitch


cred ca titlul zice tot, nu? ar fi ideal daca as si putea scuipa tot insa nu pot,fie din cauza moralului care e sub pamant fie din cauza faptului ca NU se spune asa ceva :) eniuei men are NOT nice guys si da.. e un post alandala dar asta e si starea mea la acest moment.wtf? mrrr.. si uite cum s-a creat un precedent:|
*nu te uita baiete atat de mult la fundul meu c-ai sa ramai la ma-ta flacau*

sâmbătă, ianuarie 27, 2007

nu incerca asa ceva acasa


iiiiii :D tocmai s-a intamplat :D:D ieri mai exact,ieri pe vremea asta a avut loc concertul OCS din Suburbia.

Atat de bine s-a potrivit acest eveniment cu fericitul meu majorat cum nu se putea mai bine.
Acompaniata de prieteni si prieteneam luat cu asalt locul.plin de oameni gen 'uite ce c00l sunt eu' locul parea greu de suportat,mai ales candam auzit primele acorduri ale trupeu Eloize care au cantat in deschidere, si de care pot zice sincer ca nu sunt deloc.impresionata,dimpotriva.anyway,trecand peste.
preferatii mei in toata splendoarea lor pe scena :Dpozitia fizicului: fix in centru.era evident ca voi fi miezul in pogo si ca voi fi harjonita si intoarsa,aruncatasi bubuita.desi era gigi ala de la paza care cu un ton ironic zise ca
"Sunt un om de 150 de kg si sunt aici ca sa va stric voua petrecerea,
FARA POGO ANIMALELOR!" evident ca a fost si el prins in actiune.venise la mine si la cei din jur sa .. nu stiu ce.. "Sunt un norisor neprietenos si o sa storc din voi sange de hobbit" can't wait :D "ce ai domne?asta e balet nu pogo!"
hiper-alcoolizata if i can say so,am fost un fel de kamikaze.altfel nu as fi rezistat eu acolo,trust me.si a fost atat de frumos..e sentimentul acela de bucuresti,de dezmat local,de uitare de tot.din toti anii de dragoste neconditionata fata de OCS acesta a fost cel mai smecher concert din nenumarate motive.spre disperarea mea,chiar credeam ca nu vor mai canta Cine e de vina,dar i was wrong.chiar daca a fost ultima piesa si chiar daca picioarele abia imi mai ingaduiau sa ma misc am reusit sa simt melodia din plin,asa cum o fac mereu.a fost de neuitat,a fost minunat.lumea e mereu aceeasi.sunt oameni pe care ii vad la concerte OCS poate din a7a sau a8a si care vin constant.this is what i call a true fan.devotamentul meu este bine cunoscut mai ales printre cunoscuti.saracii parintii mei,sunt ingroziti:)se tot asteapta sa renunt but i will not give up this soon.dar cine este vinovat dar cine este vinovat \:D/

la concerte am ocazia sa imi dau seama de cum sunt eu de fapt.ma vad interactionand cu oameni si stiu exact ce fel de om sunt si eu.ma vad pe mine in actiune,cantand,sarind,fiind eu.sublim.si nu sunt multe formatii care reusesc sa faca asta din mine.OCS insa ia tot ce e mai bun din mine si si-l insuseste.astept cu sufletul la gura urmatoarele concerte mai ales ca urmatorul este chiar pe 14 februarie cand va avea loc lansarea videoclipului Iaurt si apoi pe 15 martie in Fire.god damn shit.

cu drag,

cristina, mereu in slujba OCS

*stiu ca eu sunt de fapt de vina*



 

miercuri, ianuarie 24, 2007

zile senine si fericire


ei bine,uite ca s-a intamplat si asta.am intrat in deplinatatea drepturilor, am implinit 18 ani.heh,sa zicem ca ma bucura oarecum acest lucru pentru ca am scapat de acel penibil sentiment de inferioritate fata de prietenii mei.mi-am dorit o aniversare reusita si s-a ivit ocazia ideala: un concert OCS:D oh goodie-goodie can't wait.se va intampla pe 26 ianuarie @ suburbia.prea smechera intamplarea, ce pot zice?
18 ani reprezinta pentru mine un nou inceput din anumite puncte de vedere.mi-as fi dorit sa fie altfel insa nu se mai poate.. ma rog.18 ani inseamna ca trebuie sa am grija de mine mai mult decat pana acum si inseamna ca sunt responsabila.. pfff !nu-mi sta deloc in fire.. dar deloc.vine bacu, vine admiterea.. vine vara bai :)) asta e tot ce conteaza, ca vine vara.dupa 23 iulie sunt libera sunt din nou in voie sa plec sa uit sa dau sa primesc.. de toate.. inseamna ca o sa incep sa simt din nou cum simteam si pana acum..totusi..imi lipseste si vreau!ce anume?eh, asta e o alta poveste a lipsei mele de incredere in oameni si reprezinta motivul asa-zisei mele dureri actuale.
imi fac singura o urare de ziua mea pentru ca e foarte interesant sa te simti pe tine asa cum ma simt eu pe mine, sa stii ca esti TU the one si ca the one e una singura pe lumea asta. imi doresc sa fiu sanatoasa sa fiu la fel de melomana ca si pana acum si sa raman neschimbata deoarece cristina de acum e iubita mea..
PS: multumesc mult de tot colegilor mei pentru tot :D

luni, decembrie 04, 2006

..si NEROSTITELE sa taca pentru un nou sumar..


si iata ca s-a intamplat.. dupa atata timp de indelunga asteptare,dupa griji si dupa sperante,dupa atatea lucruri lasate in urma si dupa atatea minuni descoperite s-a intamplat.Ce anume?Mult mult asteptata lansare COMA!Pe 30 noiembrie Coma a lansat cu mandrie (asa cum scria si pe maretul afis) albumul Necuvintele in Fire Club.NU se putea ca tocmai eu, acest alternative-kid,sa lipsesc de la acest maret eveniment,unul din cele mai importante ale anului dupa parerea mea.Urma sa ma gasesc acolo cu multi oameni super,interesanti si cu care impartasesc ceva cu adevarat valoros:pasiunea cu care ascult coma,valoarea pe care aceasta trupa o are pentru mine si insemnatatea ei in viata mea.
In seara cu pricina Fire-ul era neincapator plus populatia nerabdatoare care se afla afara asteptand..nu cred ca s-ar fi asteptat cineva la asa o prezenta numeroasa.Cu toate astea era previzibil ca asa o sa fie..dupa 5-6 ani de absenta era si momentul unei astfel de lansari.
Insa trebuie sa recunosc ca trecand peste o mare dezamagire din partea cuiva,in acea seara m-am simtit asa cum nu ma mai simtisem demult.Dupa o intarziere de aproximativ 2 ore in sfarsit ii aveam in fata !Nu-mi puteam crede ochilor si urechilor.Era parca de neconceput ceea ce se desfasura in jurul meu.Pacat insa ca am plecat cu ceva timp inainte de final, insa ca sa ajung de la scena la garderoba mi-au trebuit cu aproximatie 15 minute.Deloc incredibil..nici de pogo nu era loc,doar o crunta balanganeala.A fost si pogo insa nu asa cum s-ar fi asteptat sau cum ar fi trebuit.
Ajunsa acasa,am ascultat indata albumul.Asta am facut pentru urmatoarele 2 zile.Nu se mai putea fara.Deja Coma face parte din rutina,asta pana cand se va diminua efectul pieselor de pe Nerostitele asupra mea.

..pentru ca azi este iar o zi pe care n-am ales-o noi...

luni, noiembrie 27, 2006

i don't care for myself i don't care for myself i don't care i don't care

il scriu in romana.. SI?!departe de ideea de nationalism insa.ideea e ca sunt prea departe ca sa scriu in engleza.. intelegi?oteea nu mai e oteea cea de odinioara.. e o oteea mai naspa, mai joasa.hmm.. de ce?simplu.. pentru ca oteea e HAI.de vineri si iata, pana azi luni oteea e detasata de lumea asta de care toti incearca sa se lipeasca numai ca sa inteleaga ceva din ea.eh ea nu e asa, ca restul.nu-si permite.cu o siguranta totala pe mine incerc sa scriu ceva coerent si sper sa imi si reuseasca..muzica sincera sa fiu nu s-a schimbat.. e acceasi numai ca parca e mai noua.. asa-mi suna mie in timpane.
vineri seara,momentul de nesiguranta/incertitudine.o simpla scapare a declansat aceasta detasare apasatoare.. si bai ce voce are ala de la Niste Baieti.incredibil..
sambata a fost UNDERFEST 2.evident ca am fost prezenta,like a trendy punk as i am.super muzica suuuper atmosfera si suuuper oameni mai ales.un moment bun daca voiai sa te afirmi.pokemoni si digimoni, barbie IOCA frate,ceea ce m-a bucurat*aceasta nu este o frustrare,tin a mentiona*.m-am simtit exceptional,exceptand starea mea fizica peste care am trecut si am reusit sa ma batzai pe ska cat m-au lasat picioarele,adica tot timpul:D ba chiar mai mult,aceste doua amice ale mele mi-au permis sa ma bag si la pogo.a fost primul pogo ADEVARAT bai la care am asistat si la care am si participat.am invatat sa ADOR dance trauma si sa promovez cultul E.M.I.L. si Niste Baieti.ma rog,poate cult e enorm exagerat hiperbolizat dar nu-mi pot gasi alte cuvinte,avand in vedere departarea mea precizata inca de la inceput.
mi-e rau ma MI-E RAU..si nu pot sa dau nimic afara.de vineri o tin asa..oricum o sa treaca deh.
joi,30 noiembrie este lansarea coma,cea mult asteptata.ati vazut ce coperta misto are albumu?!?fuckin shit.. e GENIALA!se pisha din mers pe toti cacatzii comerciali.baaaa uratilor nu aveti voi habar ce-i aia muzica buna.enfin.
ideea e ca trebuie sa ma pun pe picioare bine de tot si sa ma trezesc macar asa ca sa mai iau o gura de realitatea mea si apoi pot sa revin la "departare",nu? Dar sigur, revino..

Powered By Blogger

eu voi fi cea care..