vineri, aprilie 27, 2007

Fericirea ca ocupatie si fericirea ca tot ce-mi doresc

Ieeeei!! Azi s-a intamplat! Azi sunt fericita.Nu e ziua inca gata, insa e deja aproape ora 3 si nimic nu-mi mai poate strica dispozitia.O zi cum n-am mai avut de cateva luni and it damn feels good. In primul rand, trebuie sa zic ca sunt mai mult decat mandra de colegele mele Kus Adina Irina Cristina si Oana, si de mine evident. Am facut cu adevarat ceva dragut azi si a iesit surprinzator de bine, din punctul meu de vedere dar si din punctul profei de istorie. Le iubesc atat de mult pentru faptul ca zilnic ma fac sa ma simt excelent si pentru ca nu imi mai pot imagina o zi fara ele, chiar daca in curand va trebui sa si traiesc zile fara ele.Pe langa asta, la muuulti ani Irina si Cristi si multumim pentru bomboane, trufe si sampanie.By the way, sticla de sampanie a ramas in 15 b :)) nu cred ca trebuia sa zic asta insa.. nu e prea wise.In fine.Asta sa fie problema.Apoi, multumesc Vlad for being there, as usual. Toaaata bucuria e incununata de vremea super tare si de ziua de maine (rumba-rumba la Irina si prin Tineretului cu ce apucam, treze sau ametite).Pe langaaa toaaaaate astea, frate, dupa ce ca e oficial ca vin Prodigy, vin si Ill Nino. I never could have imagined this. Prodigy si Ill Nino, two bands i love, in acelasi loc, aceeasi scena, la mine-n oras.Cu 2 zile inaintea probei de romana oral, but then again, i don't give a fuck.Vreau ca ziua asta sa nu cumva sa se strice si sa se si prelungeasca.God damn it, e atat de super sa fii fericit si chiar cred ca merit.Once again, felicitari fetelor pentru ora de istorie si poate o mai repetam ca a iesit extrem de tare:D
Va iubeeeesc

miercuri, aprilie 25, 2007

vedeta la mine-n sat

Hai ca deja incepe sa imi placa :)) now really, some people should get a hold of themselves and think twice inainte sa zica ceva :)) Cel mai mult ma bucura faptul ca nu mai sunt nevoita sa fiu penibila sau ceva-n genul ca cineva sa ma remarce prin spatele liceului sau nu mai e nevoie sa invat ca descreierata ca un profesor sa ma retina.Cineva face totul pentru mine si tin sa ii multumesc enorm.Faptul ca sunt subiect de discutie la alta clasa, spre deliciul 'radio santului' nu ma face decat sa imi distrug parerea despre acea persoana pe care eu o port in minte.Nu ma face decat sa ma simt mult mai bine si incep sa cred ca poate chiar sunt importanta, din moment ce sunt referinta pentru altii, chiar daca sunt data ca exemplu negativ.Chiar nu conteaza atata timp cat rasuna in salile Colegiului National Bilingv 'George Cosbuc' din capitala numele Visan Cristina.Hai fie Cristina Visan ca deja a fost pomenit de prea multe ori. Chiar urma sa aflu chestia asta, nu sunt pustnic, am si eu bijnitzele mele. Picture that :)) Vorba aia, fuck it all and no regrets. Chiar nu putea sa imi pese mai putin, chiar ma face sa ma simt mult mai bine si mai importanta stiind ca sunt in mintea cuiva si ca prezenta mea acolo roade respectiva persoana.Nu cred ca isi poate cineva imagina cat sunt de mandra de mine.
Love the Kus
ps: dedicatie for my friend: Village People -YMCA

gosh, this sure is sad

pai.. i don't really like doing this, dar i can't take it anymore.ma bantuie de.. 2 luni da da si trebuie sa o exteriorizez.e o chestie nefireasca ce se petrece inside me de data asta. este sufocant, este iritant, frustrant, copilaresc and up above all.. este incredibil de dureros.enough with the drama. ideea e ca urmatoarea melodie ma obsedeaza mai ales cand ma gandesc la cele zise mai sus..


btw, astia din 12U1, sa fiti vineri la istorie sa vedeti cum se preda istorie high-class :>

luni, aprilie 23, 2007

Draga Otee,dulce mireasma,la gura femeie,la mijloc mireasa..


Dumnezeule, de cate ori mi s-a pus intrebarea asta. Mi se pare firesc,insa.Lumea-i curioasa si dornica de a stii cat mai multe,nu?Ca sa lamuresc pe toti,nu, nu sunt moldoveanca si nici numele meu real nu este Otee, Oteie, Oteia sau Oteea, ci Cristina d`oh :)).Otee vine dupa cum bine se stie de la Zdob si Zdub-Draga Otee, care ma bantuie incepand cu clasa a 6a sau a7a, nu-mi dau seama exact de cand.Oricum din gimnaziu.Prima melodie dupa 'Zdubii bateti tare' care mi-a atras atentia asupra zdubilor.Hehe, si ce i-am mai iubit eu pe baietii astia.Cate concerte,cate beri,cate hore organizate ad-hoc pe peste tot pe unde au cantat si cu cine stie cine, si cunoscuti si necunoscuti(hora e unu din elementele cele mai importante in un concert zdob si zdub, asa o vad eu cel putin, martora a cu mult pesten 50 de concerte probabil, din care la foarte putine a lipsit elementul acesta etnografic),cate festivaluri si mai ales,cate fote purtate pe la concerte.Fie fote improvizate sau fote maramuresene sau oltenesti (preferatele mele),le-am purtat fara nici o grija si cu nemarginita placere,iar cand or cantat de ziua mea (in 2005) Draga Otee la concertul din Escape (mda) a fost de neimaginat.Asa ceva nu se-ntampla in mod normal.A doua zi nu numai c-am luat 9,7 la olimpiada dar m-am simtit si muuuuuult mai bine.M-au bucurat atatia ani, atatea amintiri mi se leaga de fan-clubul ZSZ, de concertele lor,zile irosite pe forum.Nu o data am venit pe jos din cine stie ce piata sau local dupa concert zdubesc,cu urechile infundate si cu inima doldora de bucurie precum tolba lui Iagupov sau talentul lui Mihai Gancu.Pacat ca i-am cam uitat in ultima vreme, insa acum se apropie festivalu' berii tuborg si sigur o sa ii vad si va fi just like in the good times.No more fota anu asta, insa aceeasi bucurie netarmuita de a juca-n hora cu prietenii, aceeasi incantare copilareasca dupa concert si aceeasi disperare pentru Mihaita, minunatul tobosar.

Zdubii bateti tare !

duminică, aprilie 22, 2007

Pas de tout

Cand Bucurestiul e mult prea puternic, cand acelasi oras ma sufoca, atunci cand simt ca ametesc din cauza RATB-ului sau Metrorexului, ma tirez frate.Mi-am tot deplasat fizicul prin atatea locuri insa locul nb 1 pentru o 'plimbare' la aer curat cu prietenii ramane Brasovul.Sambata am fost pentru a doua oara la promenada acolo.Mult prea smecher.Multumim Andrei pentru tot :DIntr-o zi am reusit sa-mi iau mintea de la scoala,atestat,facultate,mult prea bine asa.Am dat de alte chestii insa nu se compara cu stresul care e deja in rutina.Scoala-stres-acasa-stres-iesire-stres si tot asa.Nici faza cu plimbatul prin Romania nu mai dureaza mult.Se acorda insa prelungiri dupa ce toata povestea cu 'Cristina are admitere pe 24 iulie' se va fi terminat.Vin si Prodigy.Deja anul e anuntat ok pentru mine.Sa fac eu ce am de facut si apoi, trai neneaco pe banii alor mei, parafrazand pe nea politai.Am reusit sa uit de anumite chestii macar partial, macar incerc si e atat de bine.Mai e putin timp si se schimba totul pentru ca asa e menit si pentru ca oricum asa si trebuie.Asteptam cu nerabdare festivalul berii pentru zdob si zdub si restul si evident, pentru bunatate de bere ce o sa fie :D

miercuri, aprilie 18, 2007

Oh, get the fuck out

'Hah, pe blog si alte prostii-n genu' iti folosesti creieru, ca-n rest nu dai dovada ca ai avea ceva materie cenusie' Zau?! Nu doar o singura data mi s-a zis asta, insa deja mi s-a adresat de prea multe ori.Gandesc si sunt realista doar cand vreau si doar cu cine vreau eu.Nu pot sa ma prefac ca imi pasa de unii oameni asa cum vor ei sa ma faca pe mine sa cred ca lor le-ar pasa de mine, sau macar ca i-ar preocupa daca mai respir sau nu.Au trecut atatia oameni prin viata mea si asa cum au venit unii s-au si dus, altii au ramas, prietenii mei.Ma atasez foarte repede de oameni deoarece sunt usor impresionabila(si foarte impresionanta, ma :)) Cred ca Bucurestiul asta m-a afectat mult prea mult, asa cum era si logic, si m-a facut munteanca tipica.Ce oribilitati auzi despre noi prin Ardeal, valeu :))Insa asta e.My point era ca nu sunt proasta si ca pot sa gandesc doar daca vreau so get a grip of yourself si lasati-ma astia care va simtiti

sâmbătă, aprilie 14, 2007

Visul unei zile de aprilie:Brasov

Ce putea sa fie mai frumos intr-o zi de aprilie insorita decat o vizita in Brasov?Pregatita cu zile inainte, vizita avea sa fie una speciala.Impreuna cu Ana aveam sa hoinarim printr-un orasel transilvanean de capul nostru.Am incercat sa strangem mai multi,insa no luck this time.
Asa ca iata-ma trezindu-ma la 4 juma, vai de capu' meu,si indreptandu-ma spre gara cu primul metrou tren.Trenul avea sa plece la 6:16, un minunat personal.Elevi domne, n-avem finante asa mari si-n plus, timp de 4 ore ai timp sa si recuperezi ce n-ai dormit sau sa mai observi natura minunata:)right.Populatia din tren era diversa.Evident ca n-am nimerit cu cei mai buni, insa n-a fost prea rau.Era doar mult prea cald si geamul trebuia deschis, insa prin chestia asta era sa ne-o luam de la diversi insi si inse.Ne-am si jucat cu catei prin gari(mai ales cutu din Brazi care era incredibil de prietenos), am facut si sute de poze prin tren, prin gara,prin Brasov,peste tot.
In Brasov am facut si noi ce face tot omu' cand se vede acolo, se duce in Piata Sfatului.Daaar pana acolo am mai fost prin parc, ne-am luat chestii (vai ce turta dulce buna:X).Am nimerit fix zilele Brasovului si era mare agitatie in Piata Sfatului.Am tot stat pe acolo, am fost prin Biserica Neagra, am cautat si cu ajutor am gasit Strada Sforii, care e super tare.(mersi Florin).'Suna-l pe Andrei' 'N-am numaru lui'.Lasa Andrei, ca ma ai pe cap de 1 mai :).Am mancat si prima inghetata pe 2007 si niste super buni covrigi, trebuie recunoscut.Poate cei mai buni covrigi pe care i-am mancat vreodata.Am povestit, am mers, ne-am uitat, am tras in poza.A fost foarte frumos si abia astept sa vina urmatoarea ocazie sa merg in Brasov pentru ca e cu adevarat un oras superb si unul din cele mai frumoase orase pe care am avut ocazia sa le vad.Am fost incredibil de dezamagita cand am pus picioru in Gara Basarab, dupa 4 ore de tren(mai mult dormit decat stat cu ochii pe geam sau altceva)pentru ca nu se compara Bucurestiul cu Brasovul.Mult mai curat,Brasovul se remarca si prin oamenii de o atitudine mult mai placuta si foarte primitori si foarte draguti.Iubesc Brasovul :D
*accidentally in love*

miercuri, aprilie 11, 2007

Una minune, doua minune, trei minune

Trebuia s-o patesc si eu.Deja o patisera mai multi.Era clar ca acest lucru era un semn.Se pare ca trebuie sa fiu si eu putin paranoica, altfel nu rezist.Iata ca dupa o indelungata vreme de cazut pe ganduri de ma doare si acum cotul, m-am decis sa-mi rezolv 'minunatia' de pe figura.Nu stiam ce e asa ca am botezat-o 'minunatia'.Mare deloc,dar era acolo si enerva, deranja.blah.Asa ca inarmeaza-te cu rabdare si putere psihica si du-te Cristina cu mami de mana la Scarlat Longin, al' de dermato si vezi ce ai.
'A, nimic grav.Operam acum si scapi cat ai zice buz-buz.'Puteam sa zic buz-buz de 100 de ori decat sa mai aud de cuvantul operatie:).Apai ideea e ca nu era asa ceva in plan.But, it was a must.M-am pregatit ad-hoc pentru cosmarul ce urma.Numa ce m-am pus cu fizicul pe canapeaua-patul-masa ca am si auzit de nu stiu mai ce ac de nu stiu ce dimensiune.Era pentru anestezie, ceea ce ma facea sa ma simt mai sigura si mai bine.De unde, anestezia tot cu securea aia de ac se face.Binele vine tot prin rau, nu?Jap-jap si privirea-n tavan.Imi rosesem unghiile pe hol, nu mai aveam ce roade acum.Miscam eu capul insa degeaba.'Cum, tot cauterul asta vechi si vai de mama lui e aici?Al nou unde-i?Ei lasa, nu o fi crima daca-l folosim pe asta.'Aaaa nuuu, nu are de ce sa fie crima, doar ca deja ma vedeam sarita pe geam si fugind spre Dristor, mancand pamantul.Insa in 10-15 minute se termina cosmarul si doctorul imi arunca ceva vorbe de ma facura sa rosesc si spuse asistentei sa ma panseze colo-sa.Ideea e ca tre sa stau cu saracia aia pe fata cateva zile bune.Placut?Deloooooc.Nu ca mi-ar fi vreo ciuda, sau orice in genul, doar ca ma doare de simt si acum cum ma racaie ceva acolo.Vineri mergem si-n Brasov si merg asa..ehh asta e viata,trece :Dastept sa ma fac bine si sa vad ce semne mai primesc.

duminică, aprilie 08, 2007

once more.. without feelings

Paste feriiiciiit :D acum ar urma toate cele bune si tot asa.fie ca ce vreti voi sa vi se intample sau sa primiti (varianta scurta de la tot ce se insiruie de ani de zile).
Nimic de aici insa nu va avea legatura cu sarbatorile pascale.Revin la spitalele din Bucuresti.Nimeni nu merge la spital de placere, evident.Azi am fost contrazisa:) Intr-adevar, am vazut o persoana ca nu numai ca venea de placere la spital(in vizita ce e drept), ba chiar facea si pe badigardu salonului.Spitalul Caritas are o garda de corp,ciocolatie, la fro 16-17 ani maxim, mai 'orientala' ce-i drept, insa cu trasaturi evident cRromatice mai inchise la pigment.
Un spital mizer, un spital care se cufunda in jegosenia care e pretutindeni.Si parca nu era de ajuns, respectiva faptura s-a razvratit impotriva "romanilor" pe care "nu ii suport, sa moara mama de nu i-as baga pe toti si le-as da foc, sa ii ia dreacu de bocci"haules baules, domnisoara scumpa, as putea completa eu.Cu adevarate apucaturi de k1, ne-am demonstrat reciproc ca si stilul 'romanesc' are 'valoare' si ca trebuie sa stea in banca ei, desi risc ca la urmatoarea vizita sa ma ard rau de tot :)).
Experienta in viata nu e numai placuta, uneori lasa si zgarieturi (ohooho si cate chiar)dar totul se merita cred.Bine ca am dezinfectant in casa :)
ps: btw, am revenit la Robbie Williams (marea mea pasiune de acu ceva ani,de fapt, manie nu pasiune:P)

marți, aprilie 03, 2007

Lucrurile mele


Sunt atatea lucruri care ma fac pe mine eu, care sunt omniprezente in viata mea, far de care nu pot desfasura majoritatea activitatilor.Sunt dependenta de diverse lucruri si a venit vremea sa le elogiez :D

  • In primul rand-prietenii.Fara prietenii mei n-as fi eu.Fara fetele mele, fara mis hombres (sau cum dumnezo s-o scrie:P).Sunt mereu acolo cand am nevoie si un simplu 'Vichy' ma linisteste si ma aduce in apele mele.Am incredere ca or sa ramana acolo si de acum incolo ceva timp.Le promit sa fiu si eu alaturi de ei oricand vor avea nevoie. A friend in need's a friend indeed :D
  • Muzica mea: cum ar fi posibil sa exist eu fara muzica mea ce ma tine up and standing?!tocmai, ar fi imposibil.Nu trece o zi fara the cheering Bruce Springsteen sau halucinantii OCS :)) (nu cred ca este tocmai termenul bun).De dimineata pana seara, in somn, pretutindeni este si ea acolo, in tot ceea ce fac.Poate ca nu e cea mai buna insa e a mea !!! rock punk ska sau electro, am nevoie de ea mereu ca altfel nu se poate.
  • Istoria. Viata mea fara istorie ar fi de-a dreptul seaca.Fara istorie chiar n-as mai fi eu.Atatea divergente, atatea conflicte, fie militare,fie de idei.Nu s-ar mai numi istorie daca nu as fi eu sa imi dau cu parerea continuu :)) Istoria merge mai departe si nu va conteni sa ma faca 'Vichy'
  • Dizidenta.Sunt cunoscuta ca fiind o mare revolutionara si scandalagioaica.Insa totul cu un scop constructiv, nu-i asa?!Nu ma contrazic daca nu am o baza de la care imi permit sa pornesc,nu ma avant aiurea,oriunde.Vreau ce e mai bine pentru mine si pentru cei din jurul meu(desi poate nu toti isi vor binele,nu-i asa Kus?)
  • Refularile.Fie refulari, fie exact opusul, i can't be without them.Uneori simt ca nimic nu e bun pentru mine si dau totul spre exterior si alteori nu reusesc sa ma decid asupra altor lucruri.Tot ce fac, fac sincer si cu pasiune.Imi place la nebunie sa iubesc (sufar, sufar, sufar!)Nu imi place sa fiu tradata si daca sunt, tot eu ma consider vinovata.Defecte domne, ce sa imi facem?Imi place sa stiu ca am o obligatie, imi place sa stiu ca maine am ceva de facut, fie pentru mine sau nu.Nu-mi place sa fiu singura.
  • Trenuri, avioane.Nu suport autocarele.Iubeeeeesc sa calatoresc.La munte, la mare, oriunde,numai sa stiu ca mai plec din Bucuresti din cand in cand si mai vad si alte locuri.Imi place sa cunosc oameni noi si sa stau prin trenuri cu astia ai mei si sa hlizesc ochii pe geam.La avion nu-mi place ca frec manganu degeaba pana la destinatie dar .. e avion :D
  • Cafeaua mea cea de toate zilele.Cafeaua si berea si vinul.Astea sunt the chosen ones.My chosen ones.Ma tin high up and tight si ma ajuta sa ma mentin pe pozitie.Pot spune ca da, sunt dependenta de cafea, restul de-a dreptu' ocazional :P
Ma rog.. asta e doar o mica, parte.Pe primu loc e familia (da si cainele) si mai sunt si altele.Imi place sa ma batzai, imi place sa vorbesc muuuuuuuult,imi place zacusca(sa nu ne mai amintim..), imi plac oamenii dajtepti. Si mai presus de orice, imi place de mine.

sâmbătă, martie 31, 2007

Mai pe ici, mai pe colo

A venit vremea sa iau o pauza de la tot.A venit vremea in care eu trebuie sa imi fac ordine-n cap.A venit vremea sa incerc sa uit de Feti-Frumosi olteni, de durerile mele, de idiotii din jurul meu.M-am plictisit de aceleasi zdranganeli in fiecare zi. E nevoie de o pauza mai mica si mai mare si nu am de gand sa astept luna august ca sa o pot lua.Imi permit sa mi-o iau acum in febra pregatirilor pentru facultate si pentru ce urmeaza dupa.En fin.Pauza presupune sa o iau mai chill si sa devin mai miserupista, pe romaneste.
Astept sa mi se normalizeze totul.Pana atunci da-i cu Grigore Lese pentru ca e musai sa recunoastem ca e valoarea traditionalului romanesc contemporan (sau hai, una din valorile ca mai este si doamna Maria Lese si alte figuri respectabile ale genului).
O melodie in tiparul careia consider ca m-as incadra..

GRIGORE LESE-Mandrut gura dezmierdata

mandrut gura dezmierdata
dragi ne-am fost noi laolalta
dragi am fost si ne-am iubit
gura rea ne-o despartit
hei hai dorule dar nu-i bai mandriorule
hei hai dorule dar nu-i bai mandriorule
de ne-o despartit o fata
cununia nu si-o vada
de ne-o despartit ma-ta
nici moarta nici traia
hei ha dorule da numa sa se chinuia
hei ha dorule da numa sa se chinuia
de ne-o despartit fecior
pieie-i boii din ogor
sa ramaie grajdu gol
cum am ramas eu cu dor
hei hai dorul nu-i mai mandriorule
hei hai dorul nu-i mai mandriorule

ma bucur de ceea ce am momentan si nu voi inceta sa sper.. pentru ca stiu..

joi, martie 29, 2007

Numai asta nu

Nu cunosc o opinie mai generala asupra spitalelor din Romania, respectiv Bucuresti (unde situatia e mai buna) insa, eu m-am lamurit asta-seara.Nu mai vreau sa vad spital pentru un timp mai mult decat indelungat.Mai ales, nu vreau sa vad pe cineva foarte iubit de mine in postura de pacient.O fi Floreasca spital modern si este, insa nu e .. ok ideea in sine.
In primul rand am fost oripilata de numarul mare de pacienti de la chirurgie plastica (ceea ce nu dovedeste ca romanii nu sunt cuminti, ci faptul ca e nevoie de mai multe cadre).Numar mare de ciucalatii,la camera de garda plin, saloane plin.Bine ca macar exista implicare si asta e un pas inainte.Doctori care chiar fac cu pasiune datoria lor si asta te usureaza oarecum.Pentru prima data am simtit ca mi se inmoaie picioarele cand ma aflu in spital, poate pentru faptul ca eram cu tata de brat si nu am idee ce o sa se intample cu el nici pana maine, noaptea asta avand loc operatia.Doctorita a zis ca o sa fie ok, as vrea sa ma asigur si pe mine de asta,insa sunt total pe alta lume.Nu mai am putere sa fac nimic, nu mai pot sa simt nimic, nu mai stiu, nu mai vad nimic.Randomizare, pansament, iod.. prea multe chestii auzite pe seara asta.Chiar daca jumatate din termenii insiruiti si auziti azi imi sunt ca japoneza, sper in bine si sper in medicina romaneasca:)
i just want my dad back and safe
Aveti grija de voi, de cei dragi, aveti grija cat de mult puteti pentru ca vorba cui o fi e mai bine sa previi decat sa tratezi.

luni, martie 26, 2007

ti-am dat un inel.. urmeaza grenada si ce am mai facut eu



In sfarsit am reusit sa vad 300-Eroii de la Termopile.In sfarsiiit :) si pot spune siner ca, desi multi spun ca e o prostie, mie mi-a placut si rasplacut(doamne ce face istoria din mine).Efecte smechere, poveste semi-pe bune si emotii cat de poate.Dupa ce am vazut filmul mi-am dat seama ca nu mai pretuim nimic la nivelul la care ar trebui, mai ales in ceea ce priveste valorile morale, spirituale.
Nimic nu mai aparam cu atata indarjire, poate doar portofelul sau lantul de 3 kg de la pantaloni(caci acum la gat se poarta talangile de aur sau platina mai nou).Este o lectie despre curaj,onoare si pasiune,dragoste si dedicare.
Pe langa filmul miraculos pe care l-am vazut duminica, sambata mi-am incercat talentul didactic pe doua din colegele mele preferate: Adina si Oana. Super tare frate.Putem face din istorie o poveste mult mai usor digerabila si mai placuta decat pana acum.Am si bafta ca sunt doua fete foarte smart si profa (heheh) e grozava, nu-i asa ? :DEvident.Va promit ca terminam totul repede si frumos si cu 1o :D
Stiti ce.. cred ca blestemele mele au functionat :)) se stie la ce ma refer :P:P A si btw... e prima data cand ma oftic ca am 18 ani ca din cauza asta nu pot pleca in Berlin la cursuri. mrrr

miercuri, martie 21, 2007

Domnisoara, dumneavoastra pentru ce luptati?


Nu ma consider mai buna, nu ma consider mai inteligenta, nu ma consider mai realizata.Probabil ca nu m-as considera asa nici daca as lucra pe post de radio-santz (fara apropo:-").Doresc marginalizarea prostiei.Doresc sa nu mai fiu nevoita sa bag capul in pamant datorita unei 'penibile coalitii'(minuni face sa stii putina istorie).Nu mai vreau sa fiu subiect in nici o sala a liceului, nici macar in a mea.Nu mai vreau sa fiu nevoita sa tac si sa regret ca am facut-o ca sa am si eu ocazia sa sustin Bacu`.Sincer, m-ar durea direct in.. cot daca nu as fi a12a.Oricum, pt cei 2 fani ai mei tin sa anunt ca by the way, o sa si scapam de liceu si nu se va termina totul pe 8 iunie la absolvire.
Oamenii subestimeaza, oamenii eticheteaza, oamenii vorbesc, eu visez.Visez si sper.Visez ca or sa vina vremuri mai bune si sper ca voi reusi sa razbesc in viata.Nu sunt proasta insa sunt speciala si pentru simplul fapt ca sunt speciala trebuie sa suport multe.Oricum nu o sa ajung ca admiratoarea mea nr1 sa ma duc sa dau cu papagalu` sau sa fac alte alea.Unii ar trebui sa isi mai controleze actiunile, daca nu, sa renunte la a mai respira aerul atat de necesar pt mine si prietenii mei :>
probabil sunt si eu buna la ceva pe lumea asta.
they say jump, you say how high [muah muah]

marți, martie 20, 2007

Tot ceea ce nu sunt


Viata e penibila.Uneori, viata te duce acolo unde nu te astepti, te duce si te intoarce sau doar te duce ca apoi tu sa te descurci.Se pare ca eu am fost dusa. Acum sunt pe cont propriu.Am tot pierdut lucruri si i must have 'em back.Am fost motivul unor batai de inima, am fost si soarele din casa (penibil!), am fost destin, am fost fatalitate.Ce n-am fost eu pana acum.. heh.. multe
N-am fost o eleva buna nici in scoala primara, nici in gimnaziu, iar de liceu ce sa mai zic.In a 12a am inceput sa ma reinventez.Abia acum plac, cand mi-am dat seama ca sunt si alte lucruri pe lumea asta atat de minunate.Acum sunt ce vreau eu sa fiu, nu ce e planificat ca eu sa fiu.Ca o sa fiu istoric, diplomat,consilier sau gazetar chiar nu conteaza.Asta o sa se intample.Insa mi-am propus ca eu sa nu mai mai schimb cica.De asta trebuie sa am grija, de mine adica.O simt pe propria piele cat de greu e sa pierzi ceva drag.Asa as vrea sa inteleg unele lucruri a caror cauza foarte probabil se numeste Cristina Visan. Poate ca nu trebuie sa inteleg, poate ca trebuie sa raman asa, in aer.
Nu sunt sora, frate, nu sunt eleva de nota 10, nu sunt proasta, nu sunt ideala, nu sunt atotstiutoare, nu sunt pe placul unor profesori, nu sunt colega perfecta, nu sunt prietena siropoasa, nu sunt copilul cuminte, nu sunt omul fericit... nu sunt normala..

duminică, martie 18, 2007

Pentru voi ba

tot binele din lume celor care mi-au fost alaturi.Irina Larisa Kus Diana Adina Alexandra Cristina Ana Laura Oana Adriana Kittie Vlad Sergiu and so on and so forth.Va iubesc ba :D bafta la bac si mai departe si veti fi mereu --> <3
*vreau la mare dupa admitere ;;)*

cu drag,
cristina

vineri, martie 16, 2007

Cristina

Cristina e inconstienta, Cristina e ideea de libertate.Libertatea de orice fel (mai ales de exmprimare).Cristinei ii place sa iasa, ii place sa manance (snitzel de pui si cartofi prajiti). De cele mai multe ori se indragosteste ca proasta si sfarseste prin a se victimiza.Degeaba incerci sa ii dai un sfat ca oricum tot cristineste o face.her way.the only way.Descurajata de multe ori, Cristina a renuntat la foarte multe lucruri.A renuntat de multe ori la a zambi, a renuntat la a mai spera.Pacat.
Dimineata,Cristina se trezeste si se stramba la aia din oglinda, desi o iubeste.Cristina iubeste ceea ce se afla in oglinda, nu e narcisista, ci doar traieste impacata cu gandul ca nu e limitata si ca traieste cu un scop.O sa fie studenta curand cica. Poate la Istorie-RISE, poate cine stie.Ce hal... Cristina sa se afle intr-o institutie care ne conduce tara.haha.Dar cine stie, poate ca poate si poate ca merita.O sa vedem.O sa mai povestim.
Cristina este melomana.Cristina divinizeaza muzica.Asculta mai multe, ciudate, smechere, shucare.Cristina merge la concerte si face numa prostii p-acolo.Nu de putine ori a plecat vanata de pe la un concert sau cel putin zgariata.
Cristina plus inima egal istorie.Istorie si strategie militara.Divide et impera.Asta e latura stiintifica a Cristinei.Tunuri Krupp.De coasta.She loves them.De aia alege ea istorie.Pentru ca ii place si pentru ca istoria nu este doar o poveste.
Cristina cica vrea sa calatoreasca si sa fie fericita.Cine nu vrea asta?Insa Cristina e speciala.E Cristina.
*vreau sa se termine totul mai repede!*



param param param [aseara m-am facut iar praf cred ca e cazul sa ma trag pe nas]

joi, martie 15, 2007

..adu-mi vestea,din gura ta va suna bine oricum



cand n-ai sa mai chemi..

miercuri, martie 14, 2007

si cand credeam ca o sa se termine..s-a terminat

uneori speri in viitor.uneori speri intr-o zi mai buna, intr-o viata mai buna, intr-o persoana mai buna.speri ca cineva va veni si iti va lumina calea, ca cineva acolo undeva se gandeste la tine si e gata sa iti intinda o mana la nevoie, ca cineva te iubeste neconditionat.. si nu se intampla asta mereu.nu mereu reusim ceea ce ne propunem, fie ca vrem ceva din orgoliu, ambitie sau pasiune.iar cand nu obtinem ceva dorit cu ardoare, durerea se dubleaza, tripleaza, devine de nesuportat.
dorinta si asteptarea sunt in legatura si ele se completeaza perfect.eu am asteptat si mi-am dorit.. mi-am dorit si am asteptat.ce anume?anume..si inca astept, nu am altceva mai bun de facut.pentru mine a nu avea ceea imi doresc din inima e ca si cum mi s-ar lua ultimul acord din cantecul vietii mele. si asta simt acum.ma simt neimplinita pentru ca nu am acel ceva pe care il merit si pe care nu inteleg de ce nu il am.sunt om, gresesc, imi recunosc greselile,dar nu-mi pot edita viata oricat de mult mi-as dori poate acest lucru.imposibilitatea de a iti edita viata e poate cel mai mare defect al vietii ei.de cat timp asteptam vremurile bune?de foarte mult, va zic eu.traim si vremuri bune si le mai si asteptam pe cele si mai bune.cat de egoisti putem sa fim.
ps: cred ca ma apuc sa organizez o Fratie in Cosbuc anti-'persoana' ca nu mai pot :))
*la crucea unei fete sa-ngenunchiezi odata*

marți, martie 13, 2007

a schimba ceva nu inseamna a te liberaliza..

.. de aia avem noi atatia .. liberali prin viata politica.ideea e urmatoarea: ori te schimbi ori te complaci in starea actuala.sunt de parere ca schimbarea este aceea care de fapt ne conduce si ca traim intr-o lume a tranzitiei.nu evolutie, ci tranzitie.poti sa schimbi ceva si regresand.
in ceea ce ma priveste, cred ca m-am schimbat destul de mult in vremea ce tocmai a trecut.poate incep sa mai renunt la indolenta mea arhicunoscuta si chiar incepe sa imi pese de mine, de tot. chiar imi pasa? da, imi pasa.m-am emancipat frate, am crescut.cum.. inainte imi permiteam sa intorc vorba vreunui stimabil profesor?! nope. acum abia astept orele cu 'persoana' ca sa ma pot desfasura.stiu ce fac si da, fac si ce vreau.nu e teribilism, este doar acceptarea realitatii si a faptului ca de acum abia incepe adevarata distractie.am invatat cu adevarat ce inseamna a zambi, a fi indurerata (mai ales) si a lupta pentru propria persoana.e atat de greu sa lupti pentru tine.nu stii ce sa alegi mai intai, ce e mai bun ca doar vrei numa' bune pentru preaiubita ta persoana.ce ti-e si cu viata asta.
nesimtirea este o alta schimbare.in cazul meu, o recunosc.sunt nesimtita. e de bine. in cazul 'persoanei', nesimtirea e pur cretina si nepotrivita.imi place sa discut despre asta.as discuta ore-n sir.
schimbarile vor continua si in perioada ce va urma pentru ca vine facultatea bai :D voi fi studenta (chiar la Istorie sper ) si voi fi tot eu numai ca mai sigura pe mine si mai.. speciala. so , this is not my best. i can do way better :)) why does Kus get all the fun?! he will he will :))
see me at the bitter end

Powered By Blogger

eu voi fi cea care..